ČEZ straší, elektřina kvůli fotovoltaice zdraží jen o pět procent, říkají nevládky
Na počátku léta odhadlo sdružení energetických firem ČSRES růst instalovaného výkonů solárních a větrných elektráren na konci roku 2010 na 2 950 megawatt instalovaného výkonu. Z toho připadá 458 MW na větrnou energii a 2495 MW na solární panely. Podle dnešního vyjádření nevládních organizací Calla, Hnutí Duha a Ekologického právního servisu však bude realita podstatně střízlivější, maximálně prý na úrovni 1750 megawatt. „Větrná energetika stagnuje, na konci roku předpokládáme instalovaný výkon maximálně 250 MW,“ řekl dnes novinářům Edvard Sequens ze sdružení Calla. Instalované fotovoltaické panely by měly dosáhnout výkonu maximálně 1500 MW, což je prý dokonce nadhodnocené, spíše půjde o 1200 MW.
Kdo to ví, odpoví
S takovým odhadem ale nesouhlasí firma ČEZ. Podle ní je k dnešnímu dni instalováno 780-800 MW výkonu, což je prý spodní hranice odhadu. „Optimistický scénář odhadu připojených solárních elektráren na konci roku 2010 je 1400 až 1500 MW, pesimistický 1800 MW,“ řekl Ekolistu.cz Martin Schreier z ČEZ obnovitelné zdroje. Rozsoudit energetiky a nevládní organizace není v tuto chvíli schopen ani Energetický regulační úřad (ERÚ). „Přesné informace mají distribuční společnosti, počítáme se zveřejněním odhadů na konci listopadu,“ říká mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová.
Jedním pevným bodem v celé debatě jsou zveřejněná čísla ERÚ, podle nichž bylo k prvnímu září instalováno 693,64 MW v 10154 solárních elektrárnách. Druhým pevným bodem v budoucnosti fotovoltaiky je číslo 1660 MW, což je maximální instalovaný výkon, který dostane státní podporu. Za touto hranicí už bude podle národního akčního plánu pro energii z obnovitelných zdrojů v kategorii solární elektřina splněno a další fotovoltaické panely nedostanou žádnou podporu.
Instalovaný výkon je ovšem jedna věc, druhá věc je skutečná výroba elektřiny. Podle Edvarda Sequense vyrobí v domácích podmínkách panely zhruba 1 TWh na 1 000 MW instalovaného výkonu za rok. Elektrárny jsou ale připojovány v průběhu roku, takže celková výroba je podstatně nižší. „Přestože na konci roku 2009 bylo instalováno 463 MW, vyrobilo se jen 88 GWh,“ říká a podobně to prý bude i v roce 2010, kdy se zřejmě vyrobí maximálně 0,5 TWh solární elektřiny. A na počátku roku 2011 začne platit novela zákona o podpoře výroby elektřiny z OZE, která umožní snížit cenu, za kterou se povinně odebíraná energie vykupuje. „Kolik to bude, to musí rozhodnout regulační úřad, zřejmě někdo kolem osmi korun za kilowatthodinu,“ říká Sequens. Výkupní cena pro panely instalované je v tomto roce 12,25 korun.
Maximálně pět procent
Podle odhadů ČSRES, které vycházejí z dat do konce května 2010, má příspěvek na výkup zelené elektřiny v příštím roce vzrůst ze současných 4,9 % na 15,78 % pro domácnosti a pro velkoodběratele dokonce na 22,79 %. Podle dnešního prohlášení nevládních organizací ale poroste cena oproti letošnímu roku v průměru jen o 5 %, čímž se dostane na podíl v pásmu 6,5 – 9 % z celkové ceny elektřiny. Podpora obnovitelných zdrojů elektrické energie tak vzroste celkem na 30 – 40 haléřů z průměrné ceny elektřiny, která pro domácnost činí 4,50 korun. Dnešní příspěvek je podle výpočtu ERÚ 17 haléřů. Větší část této sumy půjde na solární elektřinu, realisticky prý 14 haléřů, maximálně 26 haléřů. Ostatní obnovitelné zdroje podpoří odběratelé elektřiny maximálně 15 haléři. Podtrženo, sečteno celkový účet 0,29 - 0,41 haléřů na jednu kilowatthodinu.
„Vzhledem k tomu, že cena silové elektřiny stagnuje není možné tvrdit, že poroste podpora zelené elektřiny o desítky procent,“ říká Sequens. Podle něj energetici straší růstem výkupů obnovitelných zdrojů, aby mohli zvýšit cenu elektřiny. Například prý ČEZ potřebuje peníze pro chystané investice, ČEPS má zase podfinacované sítě a potřebuje prý investice na vyvedení nových reaktorů Temelína do sítě a paroplynových elektráren. „Už v minulosti byl růst ceny o 15 % vysvětlován růstem podílu obnovitelných zdrojů, přestože skutečné zdražení bylo v řádu haléřů. Teď skutečně poroste cena elektřiny kvůli solárním panelům, ale ne tak fatálně, jak je prezentováno,“ říká Sequens.
Celkem by podle odhadu ochránců životního prostředí mělo být letos v České republice rozděleno mezi dodavatele zelené elektřiny 4,9 miliardy korun, 8,49 miliard v roce příštím a 13,74 miliard v roce 2012.
Solární daň
Počet solárních elektráren v posledním roce vzrostl desetinásobně, podle dat ERÚ bylo v září roku 2009 instalováno 65,74 MW výkonu, o rok později 693, 64 MW. „Solární boom je skutečný problém, který je potřeba řešit, zejména kvůli rozumné podpoře obnovitelných zdrojů, která by měla být zachována,“ prohlásil dnes Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. Proto nevládní organizace navrhují čtyři body, které by měly solárním baronům přistřihnout křídla. Prvním krokem je, aby Energetický regulační úřad zveřejnil dříve než v listopadu předpokládanou cenu podpory na rok 2011. S tím se ale podle dnešního vyjádření mluvčí ERÚ nepočítá.
Druhým krokem je změna zákona, tak aby podporu dostaly jen solární elektrárny na střechách, případně v nevyužívaných průmyslových objektech, ale ne ty na zemědělské půdě. To prý také omezí výstavbu největších provozů. Třetím krokem je jednorázová daň, která by měla smazat rozdíl mezi výší nákladů a výkupní cenou elektřiny za roky 2009 a 2010. Získané peníze by dostali distribuční firmy, aby zvýšené náklady nezapočítaly do ceny pro konečné spotřebitele. „Firmy by dostala svůj zisk, ale omezilo by se tak zlatokopectví,“ prohlásil Kotecký.
Čtvrtý návrh míří na státem kontrolovanou firmu ČEZ. Ta by prý měla počkat a spustit své solární elektrárny až v roce 2011. Prodávala by tak elektřinu za nové výkupní ceny. Což by státu prý uspořilo nemalé peníze. „Takové úvahy jsou předčasné, počkáme až na přelom září října, kdy budou k dispozici přesnější údaje, pak bude čas na úvahy, jakým směrem se vydáme,“ komentuje návrh Martin Schreier z ČEZ.Ten připoměl, že ČEZ stál u zdroje novely zákona o obnovitelných zdrojích a také u snahy distributorů omezit připojování nových elektráren v letošním roce. Problém se prý netýká jen toho, že by ČEZ koupil elektrárny, které by vznikly tak jako tak, a zisky z nich zachraňuje pro občany České republiky, ale celého koplexu problémů, jak technických, tak legislativních.
Podle nevládních organizací se dá z informací zveřejněných na valné hromadě akcionářů ČEZ usoudit, že by firma měla investovat až 25 miliard do obnovitelných zdrojů do konce roku 2010. To prý při ceně 80 milionů na jeden instalovaný megawatt odpovídá výkonu 300 MW. „Je neuvěřitelné co je schopná solární lobby poslat mezi lidi za čísla, aby ze sebe setřela část té pachuti, která na ní uplývá,“ reagoval na informace o množství 300 MW Martin Schreier. Celkem má ČEZ do konce roku provozovat kolem 100 megawatt výkonu, z nichž 18, 9 MW v pěti elektrárnách v jižních Čechách a jižní Moravě již běží. Odmítl také myšlenku, že by firma provozovala solární panely pod jinou hlavičkou než ČEZ jako součást jiných firem. „Ano, rukama nám prošly nejrůznější projekty v řádu stovek megawatt, ale skutečný instalovaný výkon bude kolem 100 MW,“ řekl Ekolistu.cz Martin Schreier z ČEZ.
reklama