https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/charita-a-ekologie-pocitace-pro-lidi-s-postizenim
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Charita a ekologie: počítače pro lidi s postižením

21.8.2007 17:21 | PRAHA (EkoList)
„Některé firmy obměňují svou výpočetní techniku již po dvou letech. Pro firmu je počítač zastaralý, ale v běžné domácnosti může fungovat ještě dalších pět až osm let,“ řekl na tiskové konferenci David Beneš, ředitel akciové společnosti REMA Systém, která se věnuje zpětnému odběru vysloužilé výpočetní a telekomunikační techniky. Nedávno společnost REMA Systém předala první várku takových vysloužilých, ale funkčních počítačů Nadaci Charty 77.
 

Nadace Charty 77 tyto počítače použije pro projekt Počítače proti bariérám. „Cílem je umožnit zájemcům se zdravotním postižením využívat osobní počítač. Naše pomoc spočívá v tom, že jim dodáme počítač a naučíme je s ním pracovat,“ říká ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků. Nadace má po celé České republice 14 školicích středisek.

Nápad takto použít vyřazené, ale stále funkční počítače se zrodil již před lety. „Česká spořitelna kdysi vyřazovala asi tisícovku počítačů a nám se podařilo s jejími zástupci dohodnout, aby nám tyto počítače dali. Do celé řady dětských domovů se tak dostaly počítače vybavené procesorem Pentium III.,“ popisuje začátky Božena Jirků a dodává, že klienti Nadace dostávají vždy jen techniku, kterou zaměstnanci Nadace ozkoušeli. Software dodává dlouhodobý partner Konta Bariéry Microsoft.

Počítače určené pro projekt Počítače proti bariérám
Výpočetní technika určená pro projekt Počítače proti bariérám.
Foto: Petr Kubernát/REMA Systém

Nyní se k takovému nakládání s vysloužilou technikou přidává další velký hráč. REMA Systém vznikl v roce 2005 kvůli tehdy nové povinnosti výrobců a dovozců provádět tzv. zpětný odběr elektropřístrojů. Podle novely zákona o odpadech musí každý výrobce či dovozce od koncového spotřebitele zdarma odebrat vysloužilé přístroje. Za tím účelem vzniklo několik systému, kterými je tento zákon naplňován. Společnost REMA Systém se zaměřuje na výpočetní a komunikační elektrozařízení a lékařské přístroje.

Podle Davida Beneše lze až 60 % zpětně odebrané výpočetní techniky dále používat. „Nejde zpravidla o zařízení, která vyřadí běžná domácnost, ale o zařízení od firem nebo přímo od výrobců,“ říká David Beneš. Podle jeho slov je běžné, že výrobci zboží, které mají na skladech, ale které se včas neprodalo, likvidují, protože na trh již dodávají novější model. „Výrobci toto starší skladové zboží nechtějí prodávat, protože by si narušovali trh,“ říká Beneš. „I tyto výrobky se však musí zlikvidovat ekologicky a tak se dostanou k nám, často ještě v originálním balení“. To, že je pak REMA Systém dá na charitativní účely, není pro výrobce konkurence. „Lidé s postižením by si jejich produkty často nemohli dovolit. Teď se na vyřazené technice naučí pracovat s počítačem, časem třeba získají dobré zaměstnaní a stanou se i potencionálními zákazníky firem,“ říká Beneš. Prodávat tuto výpočetní techniku běžným lidem není možné. „REMA Systém není bazar, ale dělá charitu,“ komentuje to Beneš.

Podle Beneše je takovéto využití vysloužilé techniky dokonale v souladu s předpisy. „Zákon o odpadech totiž upřednostňuje znovupoužítí a pak teprve materiálové využití,“ říká Beneš. Ale i materiálové využití je ekologicky příznivé. Podle Beneše lze z elektroodpadu získat barevné a drahé kovy s nižšími energetickými náklady než z primární suroviny.

Pro charitativní účely lze dobře použít výpočetní techniku, ale ostatní spotřební elektrozařízení už tolik ne. Podle Beneše lidé nevyhazují staré televize a ledničky, ale dají si je na chatu nebo uschovají na půdu. „Do zpětného odběru se nám dostávají dvacet let staré lednice a televize. Ty se už dost dobře nedají dát k dalšímu použití. U dvou let starého počítače naši technici zjistí, zda je v pořádku, vymění vadnou součástku a počítač může ještě několik let pracovat,“ popisuje Beneš.

Podle Beneše mají lidé i firmy málo informací, jak mají se starým elektrozařízením nakládat a tak často skončí u popelnic na směsný odpad. Každý prodejce by měl své zákazníky informovat o tzv. odběrném místě, kam lze jakoukoliv vysloužilou elektrotechniku odevzdat. Bývají to buď obecní sběrné dvory, nebo přímo prodejny s elektrotechnikou. „Pro informace, kam s elektrodpadem, mohou lidé zavolat k nám. Pro větší množstvím elektroodpadu si po dohodě přijedeme,“ říká Beneš. Informace o sběru a svozu elektrozařízení z domácností i firem lze nalézt na stránkách společnosti REMA Systém.


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist