https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/chmu-brno-breznove-prutoky-byly-podprumerne-dosahly-63-pct
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ Brno: Březnové průtoky byly podprůměrné, dosáhly 63 procent

3.5.2021 10:18 | BRNO (ČTK)
Foto | Inge Maria / unsplash.com
Březnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), dosáhly 63 procent obvyklého stavu. Mohl za to i deficit vody z tání sněhové pokrývky. Na blogu brněnských hydrometeorologů to dnes uvedli Jana Boráková a Jáchym Brzezina. Hydrometeorologové evidovali posledních několik měsíců průtoky nadpůměrné.
 

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - území Jihomoravského kraje, větší část Zlínského kraje a východní oblasti Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 71 měrných stanicích. Podle těchto dat březnové průtoky odpovídaly 63 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.

"Hydrologická situace na tocích, spadajících do územní působnosti pobočky Brno, byla po stránce vodnosti toků příznivá. Ač nižší měsíční průměr značí deficit vody z tání sněhové pokrývky, obvyklý pro březnové měsíce v referenčním období, čemuž přispělo i březnové počasí, které bylo mírně chladnější s méně srážkami," uvedli hydrometeorologové.

Ve srovnání s dlouhodobým průměrným průtokem totiž byla více než polovina sledovaných vodních toků nad tímto průměrem (šlo o 53 stanic). Mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem pak bylo 18 stanic. Šlo především o levostranné přítoky Moravy, tedy oblast Zlínska a Uherskohradišťska.

Méně srážek znamenalo i klidné hladiny vodních toků. Překročení nejnižšího stupně povodňové aktivity hydrometeorologové v březnu zaznamenali jen na dvou stanicích, a to na stanici VD Nová Říše a VD Hubenov. V obou případech jde o stanice pod nádržemi.

Hydrometeorologové od loňského léta pravidelně zaznamenávali nadprůměrné průtoky v tocích. Například loni v červnu dosáhly 215 procent, v červenci stejně jako v září 163 procent, v srpnu 157 procent. V říjnu to bylo dokonce 485 procent a v listopadu 238 procent. Na jaře byla situace oproti zbytku roku ale opačná, například březnové hodnoty odpovídaly jen 37 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist