https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/chmu-brno-prutoky-v-rekach-byly-ctrnacty-mesic-po-sobe-podprumerne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ Brno: Průtoky v řekách byly čtrnáctý měsíc po sobě podprůměrné

18.11.2022 13:17 | BRNO (ČTK)
Dešťová kapka
Dešťová kapka
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Benjamin Nuß / Wikimedia Commons
Říjnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 56 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly čtrnáctý měsíc po sobě, v září byly na 70 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.
 

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 73 měrných stanicích a v říjnu odpovídaly 56 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1991 až 2020.

Odborníci uvedli, že na 43 sledovaných stanicích se průměrný měsíční průtok pohyboval mezi 50 až 100 procenty. "Celkem pět pozorovaných stanic mělo měsíční průměr nad 100 procent. Zbylých 25 stanic bylo pod průměrem 50 procent," uvedli Špinarová a Brzezina.

Nejvyšší takzvané vodnosti v říjnu dosáhla Malá Haná ve stanici VD Opatovice, šlo o 132 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Naopak nejslabší byl průtok na Veličce ve stanici Strážnice, šlo o 3,07 procenta dlouhodobého měsíčního průtoku. Stupně povodňové aktivity v říjnu nepřekročila žádná ze stanic.

Nad dlouhodobý průměr se průtoky dostaly naposledy loni v srpnu, kdy byly na 116 procentech. Poté už byly podprůměrné. Například v září byly na 81 procentech, v listopadu na 55 procentech. Podprůměrné průtoky pokračovaly i letos v lednu, kdy se dostaly na 65 procent, v březnu byly na 23 procentech. Nejinak tomu bylo i v letních měsících, v červnu se průtoky dostaly na 49 procent, v červenci na 47 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist