ČIŽP zpřísní kontroly autovrakovišť
"Podnikání s porušováním přírody se nevyplatí," řekl včera na tiskové konferenci ředitel České inspekce životního prostředí Jan Slanec s tím, že v případě vážných rizik pro životní prostředí může ČIŽP autovrakoviště zavřít. Mezi nejčastější nedostatky autovrakovišť patří, že provozovatel nemá povolení od krajského úřadu na provozování živnosti, za což hrozí pokuta v řádu desetitisíců korun. Mezi další časté prohřešky patří špatné nakládání s odpady.
Slanec dále upozornil, že problémem je také stará zemědělská technika, kterou si zemědělci nechávají na náhradní díly nebo na staré železo. I tyto vraky mohou ohrozit životní prostředí. "Přitom vraky, které již nemají provozní kapaliny, lze nechat jednoduše sešrotovat ve sběrných surovinách či ve speciální lince," řekl Slanec. Z vraků, obsahujících ještě provozní kapaliny, je potřeba je nejprve vyčerpat.
Podle Slance bude kontrola starých vraků a vrakovišť jedním z důležitých úkolů inspektorů ČIŽP. "Často je pro naše inspektory obtížné vrakoviště odhalit. V tomto směru se budeme více obracet na obce, aby nám pomohly při hledání vrakovišť." Jak dále Slanec řekl, některé obce jsou liknavé v plnění svých povinností. Inspektoři například odhalili jedno autovrakoviště, které tři roky obec trpěla, byť nesplňovalo zákonné podmínky. Inspekce chce bližší spoluprací s obcemi podobným případům zamezit.
Staré vraky aut jsou kvůli zbytkovým provozním kapalinám potencionální zdroj nebezpečných odpadů a autovrakoviště musí být náležitě vybavena, aby nedošlo k úniku kapalin do prostředí. Intenzivní pozornost budou inspektoři věnovat vrakovištím zejména v druhé polovině tohoto roku, kdy vstoupí v platnost novela zákona o odpadech. Novela bude v souladu s evrospkými předpisy a bude se týkat i nakládání s autovraky.
reklama