Clean Technies: Kamna by zlepšila kvalitu ovzduší v nejchudších částech světa
Otevřený oheň používají miliony lidí po celém světě buď na vytápění svých obydlí nebo kvůli vaření.
|
|
Foto: Fir0002/Wikimedia Commons |
„Díky jednoduché iniciativě můžeme zachránit miliony lidí v chudých zemích před respiračními nemocemi, na které předčasně umírají. Zároveň za překvapivě malé náklady ovlivníme globální oteplování,“ říká Lakshman Guruswami, profesor mezinárodního práva na univerzitě v americkém Coloradu, původem ze Srí Lanky. Vyřešit situaci by šlo podle Guruswami levnými dodávkami kuchyňských kamen do rozvojové části světa.
Podle jeho slov vytápějí či vaří přibližně dvě miliardy lidí na celém světě na ohni. Jako palivo používají například sušený hnůj, dřevo, klestí nebo posklizňové zbytky. „Celá jedna třetina lidí na celé Zemi je chycena v časové smyčce bez přístupu k moderním energetickým zdrojům,“ upozornil Guruswami.
V nedávné době byli vědci překvapeni, uvádí dále Clean Techies, když zjistili, že saze přispívají ke globálnímu oteplování ještě markantněji než se doposud myslelo. Tmavé částice totiž absorbují teplo a udržují jej tak v blízkosti povrchu Země.
Podle článku Johna Luomi World’s Pall of Black Carbon Can Be Eased With New Stoves'' vydaného 9. března 2010 na serveru Clean Techies.
reklama