CNN: Portugalsko sází na zelenou elektřinu, domácnostem rostou účty
Rozhodnutí vsadit na zelené energie bylo pragmatické i ideové, píše CNN. Portugalsko nemá téměř žádná vlastní fosilní paliva a dovoz se téměř z poloviny podílel na národním dluhu země. Tak se politici rozhodli využít téměř 1300 kilometrů dlouhého pobřeží a spousty slunečního záření.
Před deseti lety stát odkoupil rozvodnou síť a investoval do moderních technologií, které umožňují využívat množství malých zdrojů, jako jsou domácí solární panely. Vláda také zavedla řadu různých pobídek pro obnovitelné zdroje, včetně povinných výkupů.
A začalo to fungovat, počet energetických firem se od roku 2000 do roku 2006 více než ztrojnásobil. Vláda oznámila, že deset nových přehrad zvýší kapacitu výroby elektřiny ve vodních elektrárnách o padesát procent do roku 2012. A portugalské společnosti se zaměřily i na solární a větrnou elektřinu a hledají nové technologické postupy. Například technici WS Energia přišli v roce 2006 s nápadem, jak využít zrcadla pro zdvojnásobení kapacity zachycované sluneční energie. Zkrátka byznys s obnovitelnou energií se úspěšně rozjel a portugalské firmy začaly expandovat na trh i v dalších zemích – Španělsku, Itálii, Francii a USA.
Nicméně obrázek environmentálního ráje má své temné kouty. Jednak většina velkých projektů je stále silně dotována z fondů Evropské banky, bez kterých by nejrůznější nápady byly nerealizovatelné. Jako příklad uvádí CNN město Living PlanIT, které by mělo fungovat jako skutečně soběstačné a trvale udržitelné město budoucnosti.
Ochránci přírody se zase obávají, zda zdvojnásobení počtu větrných elektráren nebude rušit hlukem a odrazy světla volně žijící zvířata. Další obavy vyvolávají plány na nové přehrady, které by prý mohly zničit území, kde rostou korkové duby. Příliš žhavé to prý není ani se zaměstnaností. Jako příklad uvádí CNN větrnou farmu Alto Minho, která měla podle slibů zaměstnat řadu místních obyvatel. Vystačí si ale jen s pětadvaceti.
Také spotřebitelé energie na boomu zelené elektřiny nevydělávají, píše CNN. Ta cituje Mezinárodní agenturu pro energie, podle které „není zcela jasné, zda byl dopad na konečné spotřebitele dobře pochopený a přijatý.“ Cena za elektřinu v posledních deseti letech vzrostla o patnáct procent. I když stát začal šetřit, aby snížil svůj dluh v roce 2010, domácnosti musí čelit růstu ceny elektřiny o 2,9 procent.
V Portugalsku žije zhruba stejný počet obyvatel jako v České republice, takže malý počet obyvatel pomáhá spolu s malým podílem průmyslu tomu, že stačí relativně malý objem kapacity výroby elektřiny. Na druhou stranu Portugalsko stále zůstává jedním z nejchudších regionů Evropy, takže řada obyvatel nemá radost z růstu mezinárodního obchodu spojeného s růstem životních nákladů, zejména v Lisabonu. „Solární elektřina se musí z drahého zdroje změnit na řešení, které porazí fosilní paliva,“ řekl CNN João Wemans z firmy WS Energia.
Podle článku Sima Tariqa „Portugal transformed by green energy revolution“ zveřejněného na serveru CNN 18. 10. 2010.
reklama