Co podniká MŽP proti špatnému ovzduší v Moravskoslezském kraji?
Od MŽP lze od podzimu získat dotaci na pořízení úklidových vozů, na zařízení ke snižování prašnosti skrápěním či odprašovací a mlžící zařízení. Zažádat o dotaci na takováto opatření mohou nejen města či obce, ale samotní znečišťovatelé.
|
|
Foto: Wikimedia Commons |
Ministryně životního prostředí Rut Bízková vyzvala Moravskoslezský kraj (MS), města, obce i průmysl, aby začaly konat. „Učinili jsme první kroky, které ovšem musí nyní uchopit příslušní partneři, aby byly opravdu účinné,“ zdůraznila ministryně životního prostředí Rut Bízková.
Například minulý týden byla schválena změna podmínek čerpání dotací z Operačního programu Životního prostředí. Z něj je možné financovat projekty, které přispívají ke zlepšování kvality ovzduší a snižování emisí. Nově je možné podle MŽP čerpat podporu kupříkladu na pořízení úklidových vozů, na zařízení ke snižování prašnosti skrápěním či odprašovací a mlžící zařízení. Zažádat o dotaci na takováto opatření mohou nejen města či obce, ale i samotní znečišťovatelé. Výzva pro podávání žádostí přijde ze strany MŽP až na podzim. „Do té doby je Státní fond životního (SFŽP) prostředí připraven tyto projekty individuálně konzultovat se znečišťovateli,“ řekl Petr Štěpánek, ředitel SFŽP.
Ekologizace hromadné dopravy bude financována ze Švýcarských fondů. Jde o finanční pomoc Švýcarska novým členským zemím Evropské unie na projekty zlepšující životní prostředí a infrastrukturu. V letech 2007 až 2012 z nich budou v ČR financovány ekologické projekty za téměř půl miliardy korun. Výzva k podávání žádostí trvá až do 16. července tohoto roku.
MŽP také během posledních dvou měsíců získalo seznam projektů, kterými chtějí své provozy vylepšit ty firmy, které MS kraj nejvíce znečišťují. „Nastavujeme podmínky spolufinancování těchto investic tak, aby firmy mohly na jejich uskutečnění získat z evropských fondů až pět miliard korun do roku 2013,“ informovala ministryně, která absolvovala individuální setkání s představiteli hlavních znečišťovatelů kraje. V souhrnu se jedná prý zhruba o 45 akcí v celkovém objemu více než 13 miliard korun. Nejvyšší investice dle MŽP předpokládají společnosti ArcellorMittal Ostrava, ŽDB Group a Třinecké železárny.
Stejně tak prý resort ministryně Bízkové zajistil finanční prostředky společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy na ozdravné pobyty pro děti a nyní je na kraji, aby vyhlásil výzvu na projekty, které umožní výjezdy dětí již v letošní topné sezóně.
Znečištění v Moravskoslezské kraji není, například ve srovnání s dřívějším stavem ovzduší v Ústeckém kraji, způsobeno jen průmyslem. Podle MŽP má průmysl zhruba poloviční podíl, doprava stejně jako lokální topeniště čtvrtinový podíl a zcela zanedbatelný není ani přeshraniční přenos škodlivých částic z Polska. „Přestože s Polskou stranou intenzivně spolupracujeme, znečištění z polské strany je stále špatně identifikovatelné,“ připustila Bízková. Velmi zjednodušeně řečeno je boj proti jednotlivým zdrojům znečištění rozvržen podle MŽP zhruba takto: s průmyslem se bojuje a bude bojovat modernizací technologií, přepravě by měla ulehčit ekologicky šetrná MHD ve městech a lokálním topeništím by měly pomoci nízkoemisní spalovací zdroje a úspory energie.
Rut Bízková také vyzvala ministra dopravy Gustava Slamečku ke zrušení mýtného na dálnici přes Ostravu. Neboť se dle jejího názoru lidé, co jezdí do práce snaží dálnici kvůli zpoplatnění vyhýbat a hledají si jiné trasy.
Další podpůrné projekty vedoucí ke zlepšení v MS kraji budou ze strany MŽP následovat. Mezi nimi bude například realizace informační kampaně pro veřejnost v MS kraji s cílem upozornit před topnou sezónou na důsledky spalování nevhodných materiálů nebo školení žadatelů či úředníků.
reklama