ČR není připraveno na zákaz skládkování, tvrdí sdružení samospráv
Cílem nového zákona, k němuž v těchto dnech ministerstvo zpracovává připomínky, je do roku 2024 významně snížit skládkování vybraných odpadů. MŽP říká, že dopady zákona jsou sociálně únosné a pohybují se ročně do 50 korun na občana, pokud tedy obec nakládání s odpady vůbec nezmění a bude i nadále skládkovat. S tím ale sdružení a i další kritici nesouhlasí. Pracovníci neziskové organizace Zelený kruh na tiskové konferenci vypočítali, že se ministerstvo chystá zdražit skládkovací poplatky až na čtyřnásobek.
"Ani legislativně na to nejsme připraveni, aby to proběhlo všechno tak, jak má ke spokojenosti našich obyvatel," řekl k zákazu skládkování starosta středočeských Kněžic Milan Kazda. Sdružení je také proti navýšení počtu zařízení, která zpracovávají odpad energeticky. Tvrdí, že kvůli tomu, že výrazně prodraží doprava, zvýší se vzdálenost svozu odpadu, budou se ničit a ekologicky zatěžovat silnice.
Navrhuje proto, aby se podporovala spíše lokální zařízení a menší projekty na energetické využití odpadů, aby se nesvážely centrálně přes celý kraj. Kazda uvedl, že sdružení není v zásadě proti spalovnám, není mu ale jasné, jak se legislativně budou dodržovat pravidla.
"Hlavní problém vidíme ve vzdálenosti. Jestliže dnes máme 150 skládek, které fungují, a pak budeme mít osm zařízení na energetické využití, tak se nám minimálně zdvacetinásobí dopravní vzdálenosti. Z toho máme největší obavu," řekl. Pro obce podle něj není zátěží skládkovací poplatek, ale částka, která se dává právě za dopravu.
Podle starosty Němčovic na Rokycansku Karla Ferschmanna bude pro obce jednodušší cesta recyklace. Prosazují ji také ochránci přírody ze Zeleného kruhu. Dnes řekli, že do zákona prosadili recyklační slevu. Obce, které budou odpady hodně třídit, prý ušetří. Recyklační sleva by měla motivovat k co nejnižší produkci směsných odpadů.
Forma, jakou MŽP změny podle Zeleného kruhu provádí, podporuje spalování a brání levnějším a ekologičtějším způsobům nakládání s domácím odpadem, domnívají se aktivisté. "Všechny země, které zakázaly skládkovat spalitelné odpady, postavily více zařízení na úpravu a spálení odpadů, než kolik vytvoří odpadů. To vede k potlačování recyklace a k dovážení odpadů ze zahraničí," konstatovali.
reklama