https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/cykloturiste-mohou-vyjet-lanovkou-na-cernou-horu-za-polovinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cykloturisté mohou vyjet lanovkou na Černou horu za polovinu

3.6.2001 11:58 | JANSKÉ LÁZNĚ (ČIA)
Ještě dnes mohou turisté s horskými koly vyjet lanovkou z Janských Lázní na Černou horu za poloviční jízdné. "Je to naše snaha podpořit turisty, kteří se do Krkonoš vypraví bez automobilu," uvedl pro ČIA Petr Hynek ze společnosti Mega Plus provozující lanovou dráhu na Černou horu. Kola přitom podle něj lanovkáři vozí zdarma po celý rok.
 

V Krkonoších lze podle Hynka potkat stále více cyklistů na horských kolech. "V roce 1998 jsme vyvezli 2800 horských kol, v roce 1999 jich už bylo 3800 a vloni to byly už čtyři tisíce bikerů s horským kolem," uvedl Hynek.

Podle Michala Skalky z ekologického střediska Správy KRNAP nastala první legalizace tratí pro cyklisty v Krkonoších v roce 1996, v roce 2000 byla cyklistům prvně nabídnuta trasa se třemi tematickými zastávkami a tento týden byla otevřena i naučná cyklostezka. Podle Hynka však ještě nedávno cykloturisté vůbec nevěděli, jak se mají na vrcholcích pohybovat. To také způsobovalo velké problémy, protože cyklisté rušili pěší turisty, jezdili v první zóně parku. Hrozily rovněž kolize s lesní mechanizací.

Dnes je již situace podstatně lepší a i funkcionáři národního parku se o bikerech vyslovují jinak než před pár lety. "Možná by stálo zato udělat cyklistickou trasu vystihující největší atraktivity Krkonoš. Trasa by mohla obsahovat i tábořiště a byla by fyzicky nenáročná," řekl ČIA ředitel Správy KRNAP Jiří Novák. Stále však ještě podle něho existují cyklisté, kteří nerespektují vyznačené trasy a jezdí, kde nemají. Tento stav by mohly vyřešit stojany na kola postavené v místech, kde už se musí jít dále pěšky.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist