https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/do-ciny-se-z-usa-vratila-samice-pandy-velke-sirily-se-spekulace-o-zanedbavani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Číny se z USA vrátila samice pandy velké, šířily se spekulace o zanedbávání

28.4.2023 00:57 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Do Číny se vrátila dvaadvacetiletá samice pandy velké Ja Ja, která posledních 20 let žila v zoo v Memphisu na jihu Spojených států. V Číně se před jejím příjezdem virálně šířila videa, která naznačovala, že byla podvyživená a zanedbávaná. Státní televize souběžně vysílala závěry zdravě a vitálně vypadající pandy, kterou země zapůjčila Rusku, uvedla CNN. Pandy Čína dlouhodobě používá jako jeden z nástrojů své diplomacie.
 
Šíření videí s údajně týranou pandou v Číně pokračovalo navzdory zveřejněným závěrům, ke kterým dospěl vědecký tým z USA a Číny, podle kterých Ja Ja trpí genetickým onemocněním kůže. Memphiská zoo navíc upozornila, že nemoc nesnižuje kvalitu života zvířete.

Podle čínských médií Ja Ju čeká po 16hodinovém letu karanténa a poté bude dopravena do rodného Pekingu.

Letos v únoru náhle uhynul její společník, 24letý samec pandy velké Le Le, který měl nemocné srdce, což vedlo k obvinění ze špatného zacházení ze strany skupin na ochranu zvířat. Jeho pozůstatky byly do Číny navráceny spolu s Ja Jou. Podle CNN se pandy běžně dožívají 30 let.

V internetových diskusích o zacházení s pandami lidé odkazovali na zhoršující se vztahy mezi Čínou a USA. Čínské ministerstvo zahraničí ve středu nicméně uvedlo, že o pandy bylo v memphiské zoo dobře postaráno. Dodalo, že Peking je připraven pokračovat ve spolupráci se zahraničními partnery, včetně Spojených států, a podílet se tak na ochraně ohrožených druhů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist