Do práce na kole: za měsíc ujelo téměř 11 000 lidí přes 2 miliony kilometrů
V letošním šestém ročníku se mohli kromě cyklistů zapojit i běžci a chodci. Z celkových více než dvou milionů „čistých” kilometrů urazili lidé pěšky nebo během 161 535 km.
Nejvíce účastníků zapojilo v Praze, celkem 3601. Následovalo město Brno s 1595 účastníky, nad 500 zapojených bylo ještě v Pardubicích, Plzni a Olomouci.
Za to, že jezdili, běhali, či chodili celý měsíc do práce na kole, získali nejpilnější soutěžící kola, koloběžky, zájezdy, cyklodoplňky, poukazy na společné zážitky a mnoho dalšího. Hlavní cenu za pravidelné dojíždění v Praze obdržel tým Fantastická čtyřka z Magistrátu hlavního města Prahy. Ten byl vylosován ze všech týmů, které ujely během května alespoň dvě třetiny cest do práce na kole (nebo během či pěšky).
Celorepublikový nejvýkonnější jezdec v soutěži, Martin Vašák z Brna, najel za měsíc úctyhodných 2 922 kilometrů (což je průměrně téměř 100 km denně), ženské kategorie opanovala Vlasta Štochlová z Prahy, která nejen, že najela za květen 2 190 kilometrů, ale na každé ze svých cest pořídila fotografie. Za tento počin získala hlavní cenu v celorepublikové kategorii Kreativita v podobě koloběžky YEDOO City New.
Kromě týmů a jednotlivců se oceňovaly také firmy, které poskytují svým zaměstnancům dojíždějícím do práce na kole nejlepší podmínky. Titul Cyklozaměstnavatele roku 2016 v ČR získala firma Continental Barum z Otrokovic. “V Barumu organizují jednak motivační vnitrofiremní soutěž s hodnotnými cenami, po areálu firmy jezdí více než 700 firemních jízdních kol. Někteří technici a údržbáři mají k dispozici koloběžky. Už nyní mají zaměstnanci Barumu k dispozici 5 koláren s čipovým systémem hlídané kamerami, další se staví. V administrativní budově jsou na každém podlaží sprchy a šatny, zamykací skříňky tu mají dokonce i na cyklistické přilby. Ředitel Barumu Libor Láznička osobně od svých zaměstnanců zjišťuje, s jakými problémy se při dojíždění do práce na kole potýkají, a hlavní problematické úseky slíbil projednat se zastupiteli města Otrokovice a přispět na jejich řešení městu i finančně,” vysvětlila koordinátorka soutěže Iva Nevečeřalová.
V pražském cyklozaměstnavatelském klání se nejlépe umístila firma Mibcon. „Firma si titul vysloužila především tím, že motivuje nejen svoje zaměstnance, aby se do práce pohybovali na kole nebo pěšky – celoroční motivační soutěží s hodnotnými cenami, ale motivuje dokonce všechny své zákazníky. Každý, kdo do Mibconu přijede na kole, dostane za odměnu ručník z bio-bavlny s logem Mibconu,” říká Iva Nevečeřalová.
Odměňovaly se také podněty na zlepšení cyklistické infrastruktury. Jako nejlepší „cykloopatření” pro Prahu ohodnotila porota složená z týmu Auto*Matu návrh Michaely Sábelové na odstranění bariéry v podobě vysokého obrubníku mezi dvěma cyklostezkami v oblasti Vršovic.
Výsledky všech soutěžních kategorií jsou k dispozici na stránkách soutěže www.dopracenakole.cz pod jednotlivými městy.
reklama