Dotace na kotle budou v Olomouckém kraji na začátku příštího roku
"Předpokládáme, že budou vyhlášeny dvě výzvy. První v lednu příštího roku, přičemž příjem žádostí bude na přelomu února a března. Druhá by měla být předběžně vyhlášena na podzim 2016 a příjem žádostí bude od ledna 2017. Vyhlášení druhé výzvy bude záviset na průběhu první výzvy," uvedla Navrátilová.
Dotace na výměnu starých kotlů budou moci získat lidé z celého Olomouckého kraje. "Platit bude systém zpětného proplacení. Žadatel bude muset výměnu kotle financovat ze svého a poté mu bude za splnění všech podmínek zpětně proplacen ze strany Olomouckého kraje," řekla Navrátilová.
Zájemci mohou starý kotel na pevná paliva vyměnit za novější typy, ale také za plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla nebo mohou nainstalovat solárně-termické soustavy pro přitápění a přípravu teplé vody. Finanční příspěvky budou moci lidé použít například i na menší energetická opatření, mezi které patří zateplení střechy, severní části fasády, výměna některých oken, instalace nové nebo úprava otopné soustavy včetně akumulační nádoby.
Na výměnu starého kotle na pevná paliva za ekologičtější zdroj a další úsporná opatření mohou lidé získat až osmdesátiprocentní dotaci z maximální částky 150.000 korun, tedy až 120.000 korun. V oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší je podpora ještě o pět procent vyšší - tedy až 85 procent. Maximální dotace v tomto případě činí 127.500 korun.
Města v Olomouckém kraji zatím neuvažují o tom, že by lidem na výměnu kotlů také přispěla. "O dotacích na výměnu kotlů, které mají být poskytovány prostřednictvím Olomouckého kraje, občany informujeme. Nicméně o tom, že by přispívalo na tyto kotle ještě navíc občanům i město Prostějov, zatím jeho orgány nejednaly," řekla. Podobně se vyjádřili zástupci radnic v Olomouci, Přerově či Šumperku.
Z ankety Olomouckého kraje vyplývá, že zhruba 32 procent zájemců o dotace by vyměnilo svůj starý kotel na pevná paliva za kotel na uhlí, čtvrtina za kombinovaný kotel na uhlí a biomasu, 18 procent za plynový kondenzační kotel, 17 procent za tepelné čerpadlo a deset procent za kotel na biomasu.
V novém programovém období rozdělí ministerstvo krajům na nové kotle až devět miliard korun ve třech výzvách. V první výzvě uvolní tři miliardy.
reklama