https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/drzeni-psu-na-retezu-bude-na-slovensku-zakazano-rozhodl-parlament
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Držení psů na řetězu bude na Slovensku zakázáno, rozhodl parlament

23.6.2021 11:05 | BRATISLAVA (ČTK)
Na základě schválené předlohy nebude v chovném zařízení a ani v domácnostech již kromě několika výjimek možné psa uvazovat.
Na základě schválené předlohy nebude v chovném zařízení a ani v domácnostech již kromě několika výjimek možné psa uvazovat.
Foto | Lesly Juarez / unsplash.com
Držení psů na řetězu a podobným způsobem bude na Slovensku pod hrozbou pokuty až na výjimky zakázáno. Rozhodl o tom parlament, který hlasy velké většiny přítomných poslanců schválil novelu zákona o veterinární péči.
 

Na základě schválené předlohy nebude v chovném zařízení a ani v domácnostech již možné psa uvazovat. Výjimkou bude chov takzvaných nebezpečných psů, dále služebních psů během pracovní činnosti nebo výcviku a krátkodobé uvázaní psa v době čištění chovného prostoru, krmení zvířete či jeho ošetření.

Zákon v případě podpisu prezidentkou vstoupí v platnost na začátku příštího roku, na stávající vlastníky psů se bude vztahovat přechodné období do konce roku 2023. Za porušení zákazu uvazování psů budou moci úřady uložit obyvatelům pokutu do 300 eur (7650 korun), podnikatelům od 400 do 3500 eur (10 200 až 89 250 Kč).

Změnu zákona uvítalo občanské sdružení Svoboda zvířat, které pod petici za zákaz držení psů na řetězu sesbíralo desítky tisíc podpisů. Tvrdilo například, že uvazování psů na řetěz způsobuje zvířeti utrpení a může negativně ovlivnit jeho zdraví a chování.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist