https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/duterte-chce-aby-sporny-odpad-do-kanady-odvezla-soukroma-firma
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Duterte chce, aby sporný odpad do Kanady odvezla soukromá firma Video

23.5.2019 00:35 (ČTK)
Kontejnery, jež vyvolaly mezi oběma zeměmi spor, byly označeny jako plasty určené k recyklaci na Filipínách. Ve skutečnosti však obsahovaly použité plenky, noviny a lahve na vodu.
Kontejnery, jež vyvolaly mezi oběma zeměmi spor, byly označeny jako plasty určené k recyklaci na Filipínách. Ve skutečnosti však obsahovaly použité plenky, noviny a lahve na vodu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Filipínský prezident Rodrigo Duterte nařídil vládě najmout soukromou přepravní společnost, která zpět do Kanady odveze 69 kontejnerů s odpadem. S odvoláním na prezidentova mluvčího to včera uvedla agentura Reuters. Kanada uvádí, že odpad, který byl do Manily vyvezen v letech 2013 až 2014, byl součástí komerční transakce, se kterou neměla vláda co do činění.
 

Ottawa se přesto uvolila odpad přijmout a zajišťuje jeho přepravu. Promeškala však lhůtu, kterou Manila stanovila na 15. května. Filipíny pak stáhly z Kanady své diplomaty.

"Kanada zjevně bere problém na lehkou váhu. To, že Kanada tuto zemi používá jako skládku, je urážkou filipínského národa," řekl včera prezidentův mluvčí. Kontejnery, jež vyvolaly mezi oběma zeměmi spor, byly označeny jako plasty určené k recyklaci na Filipínách. Ve skutečnosti však obsahovaly použité plenky, noviny a lahve na vodu.

Duterte, který si často nebere servítky ani při diplomatických schůzkách, v dubnu pohrozil Kanadě válkou a dodal, že kontejnery s odpadky osobně doprovodí přes moře zpět do Kanady anebo je vyklopí před kanadským velvyslanectvím v Manile. Nyní zase nakázal, aby najatá společnost kontejnery nechala v kanadských výsostných vodách, pokud je země odmítne přijmout.

Kanadská vláda včera uvedla, že najala společnost Bollore Logistics Canada, aby odpad bezpečně a co nejrychleji přepravila zpět do Kanady. Kanadská strana chce vše stihnout do konce června - odpad musí být nejprve zpracován, aby odpovídal kanadským bezpečnostním a zdravotním předpisům.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist