https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/dva-kotle-v-oficialnim-seznamu-nevyhovuji-mzp-je-proveri
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dva kotle v oficiálním seznamu nevyhovují, MŽP je prověří

27.1.2016 09:18 | PRAHA (ČTK)
Kotlů na tuhá paliva je v oficiálním seznamu kolem tří stovek. Nevyhovující výrobek se mohl v seznamu objevit proto, že už zhruba dva měsíce nemusí výrobce nechat kotel testovat v nezávislé zkušebně
Kotlů na tuhá paliva je v oficiálním seznamu kolem tří stovek. Nevyhovující výrobek se mohl v seznamu objevit proto, že už zhruba dva měsíce nemusí výrobce nechat kotel testovat v nezávislé zkušebně
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dva kotle na pevná paliva nesplňují podle Asociace výrobců topenářské techniky podmínky, a přitom jsou zařazeny do oficiálního seznamu kotlů pro takzvané kotlíkové dotace. Podněty na tyto dva výrobky předala asociace ministerstvu životního prostředí, řekla ČTK mluvčí úřadu Petra Roubíčková. Kotle prý nemají parametry emisní třídy, které jsou podstatné pro jejich uvedení na trh a ani deklarované parametry ekodesignu. Oba kotle byly certifikovány nezávislou zkušebnou v zahraničí, uvedla Roubíčková.
 

"Ministerstvo nyní okamžitě předmětné výrobce osloví, aby vyvrátili měření asociace a prokázali, že dotyčné kotle parametry splňují, případně MŽP neprodleně přistoupí k vlastnímu měření ve státním zkušebním ústavu," řekla mluvčí. Pokud by se požadované parametry neprokázaly, výrobky by byly ze seznamu odstraněny a věc by se postoupila dalším institucím, které jsou za certifikaci kotlů a jejich uvedení na trh v ČR zodpovědny.

Kotlů na tuhá paliva je v oficiálním seznamu kolem tří stovek. Seznam registrovaných najdou lidé na stránkách Státního fondu životního prostředí. Jestli kotel je dobře zařazen ve třídě nebo není, nemůže laik posoudit sám. Nevyhovující výrobek se mohl v seznamu objevit proto, že už zhruba dva měsíce nemusí výrobce nechat kotel testovat v nezávislé zkušebně. Certifikáty si vystavuje sám díky evropské směrnici o ekodesignu, předtím musely mít výrobky certifikáty od nezávislé zkušebny.

"Zároveň zdůrazňuji, že pokud se prokáže, že výrobce či dodavatel kotle deklaroval nějaké parametry svého výrobku a při tom se dopustil podvodu, pak nenecháme v žádném případě žadatele na holičkách a budeme individuálně řešit co nejkomfortnější řešení pro žadatele s cílem kotel vyměnit a nevracet dotaci," dodala Roubíčková.

Ve většině krajů je o výměnu starých kotlů velký zájem. Například v Královéhradeckém kraji už příjem žádostí zastavili, lidé dotaci za 100 milionů korun po 14 dnech vyčerpali. V Pardubickém či Karlovarském kraji se na příjem žádostí teprve připravují.

V první vlně výzvy budou v celé zemi rozděleny na výměnu starých kotlů tři miliardy korun. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100 000 kotlů. Měla by tak být nahrazena až jedna třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist