Dýcháme to, čím topíme. Ministerstvo učí severní Moravu správně topit v kamnech
Ministerstvo přináší i další tipy a rady, jak správně obsluhovat domácí kotle. Důvod je jasný: snížit znečištění ovzduší, které pochází z vytápění domácností. „Zhruba třetina emisí prachu pochází z lokálních topenišť. Jednoduše řečeno neplatí, že malé zdroje znečištění produkují malé množství znečišťujících látek,“ informuje kampaň. „Jeden kotel a tedy jedna domácnost vyprodukuje každoročně podle kvality kotle zhruba 200 kilogramů prachu.“
„Ke spalování odpadů v kotlích na pevná paliva vedou řadu obyvatel zejména ekonomické důvody. Tito lidé ale zřejmě netuší, jak obrovsky tím škodí nejenom sami sobě, ale i svému bezprostřednímu okolí – sousedům, jejich dětem i svým nejbližším. Škody na zdraví těch, kteří dýchají odpady, spálené ve vlastním kotli, jsou nevratné a ekonomicky nevyčíslitelné,“ říká ministr Chalupa na negativní dopady vdechování částic vzniklých spalováním odpadků na naše zdraví.
Kampaň je totiž primárně cílená na Severomoravský kraj, kde je kvalita ovzduší dlouhodobě špatná. „...Kdo zme z Ostravy, zavřeme si okno, abychom se neudusili, že...“ bodrý hlas rozhlasového moderátora ranní rozcvičky imituje severomoravský dialekt. Ministerstvo také zřídilo facebookovou stránku Topimefajne. Kampaň doprovází i web Topímesprávně.cz
Kampaň má prostřednictvím série přednášek, veřejných diskuzí a kulatých stolů v nejvíce zasažených oblastech regionu přimět obyvatele k tomu, aby změnili své návyky spojené se spalováním odpadků.
reklama
Další informace |