EU kladně ohodnotila harmonizaci zemědělské legislativy
V kapitole zemědělství podle Kováře EK vyzdvihla pokrok v otázkách harmonizace legislativy, a to v oblastech fytosanitární, identifikaci a registraci zvířat, plodin pěstovaných na orné půdě, venkovského rozvoje, lesnictví, obchodních standardech pro ovoce a zeleninu či ekologického zemědělství. "Zpráva dále konstatuje, že bylo dosaženo významného pokroku v otázkách budování institucí a zavádění režimů prostřednictvím rozšiřování činností Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Bylo vyzdviženo přijetí opatření k regulaci trhu s komoditami cukr, obiloviny, mléko, slad a škrob. Zpráva také pozitivně hodnotí zpracování strategie bezpečnosti potravin, opatření k řešení problému BSE a nakládání s živočišnými odpady, dále pokrok v přípravách na zapojení do systému hlášení nákaz zvířat (ADNS) či reorganizaci struktury ministerstva zemědělství," uvedl Kovář.
Na ČR nicméně i tak čeká podle jeho slov celá řada úkolů, EK především zdůrazňuje nutnost dobudování všech institucí pro aplikaci Společné zemědělské politiky. ČR by měla například dokončit identifikaci pozemků, novelizovat zákon o SZIF, aby byl s obdobnými mechanismy EU plně slučitelný, centralizovat systém identifikace zvířat, zavést takzvané rostlinné pasy a doladit systém kontroly jakosti a zdravotní nezávadnosti potravin.
V kapitole rybolov zpráva sice konstatuje pokrok v přípravách na strukturální politiku Společné politiky rybářství a rybolovu, současně ale upozorňuje na malý vývoj v oblasti řízení zdrojů, inspekcí a kontrol.
"Na všech uvedených úkolech a doporučení EK se v současné době již pracuje a postupně se zavádí či připravuje jejich zavedení do praxe," zdůraznil Kovář. Stát by se tak podle něj mělo v převážné většině do doby vstupu ČR do EU.
reklama