Evropská komise podruhé radí „Změn se“
15.9.2006 15:57 | PRAHA
(EkoList)
S počátkem školního roku zahájila Evropská komise druhou fázi kampaně „I ty ovládáš změnu klimatu“. Ta je zaměřena na studenty středních škol a jejich učitele. Zahájení české mutace celoevropské kampaně proběhlo na Arcibiskupském gymnáziu v Praze ukázkovou hodinou ekologické výchovy.
Evropská kampaň „I ty ovládáš změnu klimatu“ se zaměřuje na každodenní vstřícné chování k životnímu prostředí. To může vzít za své každý občan EU bez toho, aby jej takové chování příliš omezovalo v běžném životě. Proto hlavní heslo celé kampaně zní "Změn se". Evropané by podle Komise neměli přetápět byty, nepoužívat stand-by režim u elektrospotřebičů, sprchováním místo koupání šetřit vodou, používat šetrné žárovky nebo omezit používání osobního automobilu a raději se projít po vlastních. Tím mohou významně pomoci při snaze odvrátit změny klimatu, podle čísel Evropské komise se domácnosti podílí na celkovém objemu skleníkových plynů až 20 %, individuální automobilová doprava pak dalšími 10 %. „Abychom dosáhli cíle, nestačí, aby se zapojily jen velké průmyslové firmy a politici, ale je nutné, aby se zapojil každý z nás. A pokud budou lidé vědět, jak mohou pomoci, může dojít k výraznému snížení produkce emisí skleníkových plynů,“ představil cíle kampaně Ladislav Miko, ředitel sekce ochrany přírody generálního ředitelství Evropské komise.
Druhá fáze kampaně, zaměřená na střední školy, začala v září. V rámci celoevropské kampaně již bylo ve školách rozdáno na jeden milion brožur „Změn se“, kde studenti najdou jednak rady, jak se každý den chovat šetrněji k životnímu prostředí, dále pak stručné informace o tom, co jsou to změny klimatu a především se mohou pomocí přihlášky sami aktivně do kampaně zapojit. Najdou v ní totiž přihlášku určenou pro menší skupiny žáků, které se mohou zavázat, že budou svým každodenním chováním pomáhat odvrátit klimatické změny. Po dobu šesti týdnů budou své úspěchy zaznamenávat do tabulky, kterou pak 15. prosince odevzdají svému učiteli, který ji odešle do Bruselu. Informace jsou přístupné také on-line na stránkách climatchange.eu.com. Další možnost je přihlásit se navíc do soutěže pořádané Britským velvyslanectvím a Britskou radou, kde budou studenti odevzdávat svoje práce tématicky zaměřené na globální změnu klimatu a snahu o její odvrácení.
Klimatická kampaň Evropské unie navazuje i na Evropský týden mobility (16. - 22. září), jehož heslem je letos „Chraňme klima země“.
Oslovení studenti, kteří se zúčastnili ukázkové hodiny, se shodli, že ekologii je ve výuce na jejich škole věnováno poměrně dost prostoru. O tom, jestli se do kampaně aktivně zapojí, však nikdo z nich jednoznačně rozhodnut nebyl. Pro některé studenty bylo například nepředstavitelné výhradně používat hromadnou dopravu, jiní se tvářili, že již dnes v podstatě chovají přesně tak, jak doporučuje Evropská komise.
reklama
Studenti Arcibiskupského gymnázia. | |
Foto: Hugo Charvát/EkoList |
reklama
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk