Evropský týden mobility: Praha na den uzavře Smetanovo nábřeží
Akce se spoléhá především na aktivitu městských úřadů a magistrátů. Každé město, které se do ETM zapojí, musí podepsat tzv. Chartu ETM. Tím se mimo jiné zavazuje k uskutečnění alespoň jednoho trvalého opatření, které povede k omezení aut ve prospěch jiných způsobů dopravy. Města také mají poslední den ETM vyhlásit Evropský den bez aut (EDBA) a vyhradit jednu nebo více oblasti výhradně pro bezautomobilovou dopravu. Vznik Evropského dne bez aut (EDBA) iniciovala Evropská komise v roce 2000 a od té doby patří k významným dnům Evropy v ochraně životního prostředí.
Hlavní město Praha Chartu ETM dosud nikdy nepodepsalo a nepodepíše ji ani letos. Přesto se k aktivitám ETM připojí různými akcemi a programy pro veřejnost. Pro Pražany se chystá i úplná novinka - jak sdělil EkoListu pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner, je na neděli 19. září připravováno uzavření Smetanova nábřeží v úseku Národní divadlo - Křižovnické náměstí a části ulice Křižovnické po křižovatku s Platnéřskou ulicí pro individuální dopravu.
"Důvodem, proč byla vybrána neděle, je především skutečnost, že vzhledem k dosud neukončené výstavbě alespoň podstatné části Pražského a Městského okruhu nelze v pracovní dny realizovat uzavírky výše dotčených komunikací, ke kterým neexistuje alternativní objízdná trasa," říká Radovan Šteiner.
Pražský primátor Pavel Bém se na tiskové konferenci 10. srpna shodl s náměstkem Janem Bürgermeistrem, že tento den budou buď jezdit na kole nebo chodit pěšky. "Nejkrásnější by bylo, kdybychom se k tomu připojili všichni, všichni Pražáci – já bych byl překvapený, kdyby najednou Prahou nejezdila auta," podotkl Jan Bürgermeister.
Jestli bude během ETM nebo alespoň v Evropský den bez aut pražská veřejná doprava zdarma, nám radní Šteiner nemohl říci s tím, že tato rozhodnutí mají přímý dopad do rozpočtu hl.m. Prahy a dosud nebyla projednána v Radě hl. m. Prahy. Nicméně v této souvislosti uvedl, že i v letošním roce chystá Magistrát pro občany a návštěvníky Prahy balíček různých opatření.
Kromě akcí, které bude pořádat město, se do ETM zapojí i nevládní organizace a občanské iniciativy. Pražské matky chystají dopravněvzdělávací akci pro prvňáčky, aktivisté z iniciativy Auto-Mat plánují na celý týden řadu akcí - ve čtvrtek 16. září pojede z náměstí Jiřího z Poděbrad cyklojízda, v pondělí 20. a úterý 21. září budou v univerzálním prostoru NoD v Dlouhé ulici komponované tématické večery, na Evropský den bez aut 22. září chystají kulturně vzdělávací akci na náměstí Jana Palacha. „Jednoduše řečeno chceme v praxi zhmotnit hlavní myšlenku Dne bez aut. Totiž jeden den v roce naplnit zábavou a kulturou městský prostor, který jinak patří především automobilům. Naším cílem je proměnit náměstí, chodník a ulici z dopravního uzlu na místo pro setkávání lidí. Místo, kde naleznou zábavu, odpočinek, informace, ale zároveň uvidí své město v jiném světle - bez všudypřítomných aut,“ vysvětluje smysl akce jeden z iniciátorů Jan Bouchal.
V letošním roce Chartu ETM podepsala města Boskovice, Bohumín, České Budějovice, Hlučín, Hodonín, Hradec Králové, Chrudim, Kopřivnice, Kroměříž, Letovice, Ostrava, Olomouc, Písek, Telč a Třebíč. Města Karviná a Prostějov se zapojí do Evropského dne bez aut.
"Od roku 2002, kdy se EDBA a ETM poprvé konalo v ČR, se počty měst každoročně zvyšují. V roce 2002 se zúčastnilo šest měst, loni 13 měst, z toho 10 se zapojilo jak do EDBA, tak do ETM," říká koordinátorka akce pro ČR Eva Veverková a dodává: "Potěšující je, že letos se - sice bez podpisu Charty, ale přece - do EDBA a ETM poprvé zapojí i velká města jako Plzeň nebo Zlín."
Města, která nemohou podepsat Chartu, ale mají o podobné akce zájem, se mohou ve stejný den připojit ke Dni bez aut, který již po dvanácté pořádají Děti země.
reklama