Evropští aktivisté: Podívejte se, jak hlasovali europoslanci
Sdružení Přátelé země spolu s Greenpeace, Evropskou environmentální kanceláří, Evropskou federací pro dopravu a životní prostředí a Sítí Evropy pro klimatickou akci, vybralo deset klíčových environmentálních rozhodnutí Evropského parlamentu a zveřejnilo výsledky hlasování na adrese www.EU-votewatch.org.
Deset klíčových oblastí, na něž se při sledování hlasování evropských poslanců environmentální aktivisté zaměřili, bylo jaderná energie, daně z energií, ekologická odpovědnost, geneticky modifikované organismy, doprava, recyklace, chemické látky, kvalita ovzduší, vody, a pesticidy.
"Náš seznam 50 poslanců nejvíce přátelských k životnímu prostředí zahrnuje členy z většiny stran, ale existuje významný rozdíl v hlasovacích zvyklostech různých politických skupin," říká Martin Rocholl, ředitel hnutí Friends of the Earth Europe. "Dvanáct europoslanců s nejhoršími hlasovacími záznamy pochází překvapivě pouze ze dvou stran - britské Konzervativní strany a italské Vzhůru Itálie."
Hodnocení hlasování podle zemí ukázalo, že nejpříznivějšího skóre pro životní prostředí dosahuje Dánsko, Švédsko a Rakousko, zatímco Německo, Itálie a Velká Británie mají záznamy nejhorší. Chování při hlasování se nicméně v každé zemi značně liší.
Ekologické organizace zdůraznily důležitost Evropského parlamentu pro životní prostředí, zdraví veřejnosti a udržitelný rozvoj v Evropě, tedy témata, která mohou voliči podpořit tím, že budou sledovat chování jejich europoslance ve vztahu k těmto tématům a budou se účastnit voleb do EP.
"Evropané budou chtít po svém Parlamentu, aby se zasadil o přísnou legislativu v oblasti chemických látek, abychom měli jistotu, že naše těla, prostředí a potraviny nejsou otráveny nebezpečnými chemikáliemi. Lidé by se měli podívat na záznamy hlasování dříve než se v červnu vypraví k volební urně," říká Stefan Scheuer z Evropské environmentální kanceláře.
reklama