https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/fair-trade-neni-jen-cukr-a-traktor
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fair Trade není jen cukr a traktor

14.4.2010 12:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Monitorovací cestu mezi filipínské Fair Trade pěstitele cukrové třtiny a manga uskutečnil v únoru tohoto roku český tým Excellent Plzeň ve spolupráci s neziskovou organizací Fair Life. „Nesetkali jsme se žádným případem porušování daných pravidel. Naopak musím říct, že jsem byla ohromena pozitivním vlivem, který Fair Trade na zdejší farmáře má,“ uvedla vedoucí týmu Lenka Černá.
 

Výroba bio cukru v podmínkách Fair Trade na Filipínách.
Výroba cukru z cukrové třtiny v podmínkách Fair Trade na Filipínách.
Foto: Excellent Plzeň
Na filipínském ostrově Negros se podle informací Excellent Plzeň díky benefitům Fair Trade stávají družstva postupně soběstačnými a nezávislými. Fair Trade organizace tu sdružuje v 19 družstvech zhruba 800 drobných pěstitelů s průměrným pozemkem 0,5 ha.

„Náš tým kontroloval uplatňování Fair Trade pravidel ve zdejší zastřešující organizaci a ve dvou náhodně vybraných družstvech. Zaměřovali jsme se na dodržování a praktikování jednotlivých standardů mezinárodní organizace FLO, která stanovuje podmínky certifikace pro výrobky označené ochrannou známkou Fair Trade,“ vysvětlila Lenka Černá, která se loňský rok účastnila podobné kontroly Fair Trade pravidel mezi pěstiteli kávy v Ugandě.

Místo s buvola traktor

Z průzkumu Excellent Plzeň vyplynulo například, že rodina Fair Trade pěstitelů v družstvu Miarba má z pěstování cukrové třtiny příjem asi 93 euro měsíčně, zatímco rodina námezdního dělníka asi jen 56 euro měsíčně. „Běžné měsíční náklady pro šestičlennou venkovskou rodinu jsou kolem 120 euro měsíčně, proto je důležité, aby farmáři získali ještě jiný druh příjmů,“ uvedla účastnice týmu Kateřina Chejlavová. Jde hlavně o výdaje za jídlo, dopravu, základní hygienické a zdravotní zabezpečení, elektřinu, oblečení a také náklady na školní docházku jako jsou školní pomůcky, doprava či ubytování a jídlo.

Podle informací Excellent Plzeň uváděli farmáři zapojení do systému Fair Trade výhody, jakými je jistota poctivé ceny a předvídatelnost příjmů, která jim umožňuje plánovat do budoucna. Díky lepším příjmům prý mohou rodiny posílat děti do škol a zajistit jim vyšší vzdělání. Zdejší výrobci oceňují i sociální prémie, které společně investují. K minimální stanovené výkupní ceně Fair Trade výrobků se připočítává příplatek obvykle označovaný jako sociální prémie. Ta se nevyplácí jednotlivým zemědělcům, ale dává se do společného fondu družstva. Z něj se pak na základě společného rozhodnutí členů družstva financují různé projekty. „Stali jsme se svědky akce, kdy si družstvo koupilo z prémie vlastní traktor a nákladní vůz. Nejen, že si usnadnili práci, neboť jinak na poli pracují s buvoly, ale traktor navíc pronajímají,“ dodala Černá. Jinde zase investovali do drůbeží farmy nebo výstavby domku pro návštěvníky.

Férová káva do vašeho kanclu

Kromě kontroly podmínek výroby se snaží Excellent Plzeň jakožto součást Asociace Fair Trade dostat výrobky mezi spotřebitele. Existují veskrze tři cesty – přes e-shop, prodejem v drobných prodejnách a prostřednictvím firemního stravování. Od dubna se na distribuci „férových“ produktů bude podílet i společnost Sodexo. „Začali jsme se 6 položkami Bio a Fair Trade čokolád a tyčinek. Klienti již během krátké doby projevili zájem o rozšíření sortimentu o sušené ovoce a sušenky,“ zmínila Darina Rössl, ředitelka marketingu Sodexo. Od roku 2007 spolupracuje s Fair Trade i firma Office Depot, která nabízí občerstvení v rámci svých služeb pro kanceláře.

Zvýšit zájem o produkty, umožňující rovné podmínky jejich výrobcům, by měl také projekt Fair kancelář. „Rozjíždíme kampaň pro administrativní pracovníky a personál, zajišťující chod kanceláří. Jde o společenskou odpovědnost jednotlivých firem. V zemích západní Evropy je servírování výrobků s označením Fair Trade ve veřejných institucích, organizacích a firmách už naprosto běžnou věcí. V Česku to jsou stále zatím spíš průkopníci, proto bychom tento trend chtěli podpořit,“ říká Lenka Černá. Jedněmi ze společností, které pravidelně servírují Fair Trade občerstvení v kancelářích, jsou česká pobočka společnosti Microsoft a Telefónica O2. Fair Trade kávu servíruje bufet v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

V rámci prodeje nabízí u nás nejširší nabídku výrobků Fair Trade řetězec dm drogerie, který je zařadil do svého sortimentu před třemi lety. „O výrobky Fair Trade v dm zájem a jejich obrat každoročně roste,“ komentovala Kamila Gvuzdová, manažerka reklamy dm drogerie markt. Fair Trade mohou už téměř rok volit také zákazníci všech 13 hypermarketů Globus. V nabídce má Globus 6 produktů z oblasti nápojů a 2 cukrovinky. I velkoobchodní řetězec Makro Cash and Carry pokračuje v podpoře Fair Trade a to především formou zařazení Fair Trade produktů do speciálních katalogů kávy nebo čokolád.


reklama

 
Dominika Patrovská
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist