Filmová vize Carla-A. Fechnera o energeticky soběstačné budoucnosti
Letadla na elektřinu?
Carl-A. Fechner uvedl svůj film úterý 5. října na Ekofilmu v Českých Budějovicích. Den poté jej díky zástupcům Ligy ekologických alternativ představil také v Praze. Film německého novináře, producenta a režiséra se snaží diváky oslovit hlavně pomocí vědeckých argumentů a kontrastních záběrů z Afriky a USA. Film je určen pro laickou veřejnost a fakta jsou podávána srozumitelným způsobem. Film se dotýká několika oblastí lidského života a několika kontinentů, linie celého filmu – energetická nezávislost – je stále zřetelná.
Film zaujme zejména údaji o hospodaření s neobnovitelnými zdroji a nabídne také několik překvapivých názorů na budoucnost energetiky. Například politici v Číně, zemi s velmi vysokými emisemi, ve filmu prohlásí, že si umí představit energetiku založenou jen na obnovitelných zdrojích energie již v roce 2040. Objeví se zde také spoluzakladatel společnosti s elektromobily Tesla Motors a SpaceX (lety do vesmíru) Elon Musk, podle kterého by při určitých konstrukčních změnách mohly létat letadla na elektrický pohon.
500 milionů Afričanů bez elektřiny
Fechnerův film poukazuje na situaci a možnosti v deseti rozdílných zemích po celém světě. V Los Angeles by bylo možné na mrakodrapy se skleněnou fasádou instalovat fotovoltaické panely, čímž by se staly bezemisními a nezávislými na vnějším zdroji. V Africe by solární panely umožnily zavedení elektrické energie do míst, kde zatím žádná není. Zatímco v USA by solární panely omezily emise, v Africe by pomohly ke zlepšení životní úrovně.
Ve filmu bylo uvedeno, že přestože mají obyvatelé Afriky příjmy ani ne desetiprocentní oproti vyspělým zemím, cena ropy je pro všechny stejná. Východiskem pro chudé země „černého kontinentu“ je najít jiný zdroj energie. A energie slunce je podle Fechnera tou správnou cestou.
Fechner ve svém filmu poukazuje na fakt, že pokud přestaneme používat ropu, zemní plyn, uhlí a uran jako zdroje energie, zanikne dnešní energetický průmysl. A to je podle tvůrců filmu tak velký byznys, že je tato situace vlastně nepřípustná. Fechner je přesvědčen, že zástupci konvenčních energetických společností udělají vše proto, aby zůstali na trhu co nejdéle.
I do českých kin?
Carl-A. Fechner po představení uvedl, že film „Čtvrtá revoluce – energetická soběstačnost“ je vyvrcholením zhruba dvacetileté práce, po kterou se jeho tým zabývá solárními panely jako alternativními zdroji energie. Za tuto dobu spolu vytvořil okolo 50 filmů a seriálů, které se vysílaly v německých televizích a jsou také prodejné. Samotný film o vizi 100% energie z OZE tvořili producenti čtyři roky.
Snímek v německých kinech vidělo více než 100 000 diváků a je připravováno jeho „turné“ po Evropě. U nás se producenti snaží najít investora, který by cestu projektu do českých kin podpořil. Pokud se film objeví v kinech, slibuje Fechner také distribuci na DVD, která začne šest měsíců po premiéře v kině.
reklama