Guardian: Ceny solární a konvenční elektřiny se do roku 2013 vyrovnají
Podle Solarcentury bude cena solární elektřiny cenově konkurovat konvenční elektřině kolem roku 2013. Na snímku fotovoltaické panely na střeše hostětínské moštárny.
|
|
Foto: Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz |
Společnost naznačuje, že se budou snížovat náklady na výrobu solárních panelů a zvýšovat ceny konvenční elektřiny. Tím prý lze dosáhnout vyrovnání jejich cen. Solarcentury očekává, že cena elektřiny pro domácnosti se v roce 2013 bude pohybovat kolem 17-18 centů za kWh. Této hodnoty by podle nich měla cena solární elektřiny pro komerční využití dosáhnout v roce 2018.
Minulý prosinec analytici obnovitelných energií z New Energy Finance předpověděli, že cena křemíku – klíčového materiálu mnoha technologií používaných k výrobě solárních panelů – poklesne o 31,5 % v roce 2009 oproti ceně z roku 2008. Na základě nařízení britské vlády energetičtí konzultanti z Element Energy také předpověděli cenu solárních fotovoltaických článků, která by podle nich měla v období mezi současností a rokem 2020 klesnout asi o polovinu.
Derry Newman, výkonný ředitel Solarcentury, říká: „Až dosáhneme vyrovnání nákladů na výrobu solární energie s náklady na výrobu konvenční elektřiny, dostaneme se také do předělového momentu, kdy se vnímání investorů a spotřebitelů změní. Lidé jsou naprogramováni, aby věřili, že solární energie je drahá a že k návratu investic je třeba celé století. Ve chvíli, kdy se ceny vyrovnají, lidé zjistí, že doba návratnosti investice je 8-10 let a mohou na tom i vydělat.“
Jeremy Leggett, výkonný předseda Solarcentury říká: „Mechanismus výkupních cen (tzv. feed-in tariff), jenž vláda hodlá zavést v dubnu roku 2010, je zásadní změnou. Zvýhodněné ceny solární energie, které v současnosti nabízejí v 18 evropských zemích, budou stimulovat velmi rychlý nárůst poptávky po solární energii.“
Odborníci tvrdí, že tato opatření byla založena na významných předzvěstech o budoucím vývoji cen energiií, které byly v posledních několika letech extrémně nestálé – minulý rok byly ceny plynu a elektřiny dvojnásobné, ale nyní opět účty domácností za spotřebu energií klesají.
Ray Noble, odborník na solární fotovoltaické články z Asociace pro obnovitelné energie (REA), říká: „Předpovězené vyrovnání cen do roku 2013 by bylo možné, pokud se odhady splní v obou směrech – jak zvýšení cen konvenční elektrické energie, tak snížení cen solárních fotovoltaických článků. Nicméně každá malá změna cen může prodloužit tuto dobu.“ Dodal, že důležitou zprávou je, že i když se ceny vyrovnají až v roce 2016, okamžik konkurenceschopnosti solární energie není daleko.
Chris Goodall, kandidát britských Zelených do parlamentu a autor knihy Deset technologií k záchraně planety (Ten Technologies to Save the Planet), varoval, že předpovědi jsou založeny na nerealistických odhadech cen konvenční elektřiny. Nenašel jsem žádné důkazy o tom, že by se ceny elektřiny pro domácnosti měly v roce 2013 pohybovat okolo 17 až 18 centů za kWh. Maloobchodní ceny elektřiny nejsou v současnosti vyšší než 11 centů za kWh,“ říká.
Newman argumentoval tím, že Čína bude pokračovat ve využívání fosilních paliv, a věří, že takzvaný zlom ropy začne v roce 2013. Tyto dva faktory podle Newmana způsobí zvýšení cen konvenční elekřiny vyráběné z pevných paliv.
V jiných částech světa, například ve Španělsku a v Kalifornii, již dospěli k rovnováze cen solární a konvenční elektřiny, ale pouze v případě velkých instalací, ne v malém měřítku u domácností.
Podle článku Adama Vaughana Cost of solar energy will match fossil fuels by 2013, claims Solarcentury, vydaného 12. května 2009 na serveru deníku Guardian.
reklama