https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/guardian-cistici-chemikalie-jsou-spojeny-se-vznikem-astmatu-u-malych-deti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Čistící chemikálie jsou spojeny se vznikem astmatu u malých dětí

3.9.2004 08:44 | PRAHA/SYDNEY (EcoMonitor)
Australští vědci zkoumali množství chemikálií ze skupiny těkavých organických sloučenin v domácnostech s dětmi trpícími astmatem ve věku do tří let. Zmíněné sloučeniny se vypařují z běžně užívaných čistících prostředků, laků, osvěžovačů vzduchu, ale také nátěrů, lepidel, koberců a cigaretového kouře. Podle nejnovějších výzkumů mohou být výpary z čistících prostředků a rozpouštědel užívaných v domácnosti příčinou astmatu u malých dětí.
 

Jejich studie, otištěná v lékařském časopise Thorax, říká, že přestože počet dětí účastnících se výzkumu byl relativně malý – 88 batolat s astmatem a 104 bez astmatu – byl prokázán výrazný vzestup rizika vzniku astmatu u dětí žijících v domácnostech s vysokými hodnotami těkavých organických sloučenin. Přesto však naměřené hodnoty byly pod úrovní hodnot obecně doporučených jako přijatelné v uzavřených prostorech.

Krassi Rumche a jeho kolegové ze školy veřejného zdraví na Curtin University of Technology v australském Perthu, kteří studii provedli, říkají, že některé z těkavých organických sloučenin jsou karcinogenní a také mají pravděpodobně spojitost se vznikem astmatu.

„Evidence zdravotních následků těkavých organických sloučenin v uzavřených prostorech je nedostatečná,“ napsali. „Výzkum v této oblasti je komplikovaný velkým množstvím různých příbuzných sloučenin a neustálým vznikem nových produktů obsahujících různé kombinace zmíněných sloučenin.“ Sledovali děti ve věku od šesti měsíců do tří let, které byly přijaty s příznaky astmatu na oddělení pro akutní případy v nemocnici Princess Margaret v Perthu, a porovnali je s druhou skupinou dětí bez astmatu, pocházejících z velmi podobných poměrů.

Dva týdny po ošetření dítěte v nemocnici v zimě, a pak znovu v létě, provedli vědci v domácnosti měření a stanovili hodnoty těkavých organických sloučenin. Rodiče vyplnili dotazník o zdraví dítěte a dítě bylo testováno na alergie.

Jak se dalo očekávat, mezi malými astmatiky bylo alergických více dětí (77 %), než mezi dětmi bez astmatu. Podstatným zjištěním však bylo, že hodnoty těkavých organických sloučenin byly vyšší v domácnostech s astmatickými dětmi. Nejvyšší riziko bylo zjištěno pro benzen, následovaný ethylbenzenem a toluenem.

Druhá publikovaná studie od jiné skupiny australských vědců podotýká, že děti vystavené kouři z domácích topných zařízení v prvním roce svého života mohou být o 47 % náchylnější k dýchavičnosti a přecitlivělosti dýchacích cest, což jsou příznaky astmatu.

Především plynové spotřebiče uvolňují více oxidů dusíku, než se nachází ve venkovním prostředí, říká Guy Marks s kolegy z woolcockského institutu lékařského výzkumu na University of Sydney. Některé epidemiologické výzkumy spojují oxidy dusíku se zvýšeným rizikem onemocnění respiračního systému.

Autoři studie říkají, že jestliže jejich zjištění budou potvrzena dalšími vědci, bude muset být v domácnostech s dětmi tento typ topných zařízení přezkoumán.

Podle článku Sarah Boseleyové na Guardian ze dne 26. 08. 2004


reklama

 
Hana Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist