https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/guardian-indicti-zemedelci-pouzivaji-misto-pesticidu-limonady
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Indičtí zemědělci používají místo pesticidů limonády

10.11.2004 10:16 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Farmáři v Indii přišli na to, jak jednoduše a levně ochránit své plodiny od škůdců. Namísto toho, aby platili chemickým společnostem velké peníze za patentované pesticidy, údajně kropí svoje pole s bavlnou a chilli limonádou Coca-Cola.
 

V posledních měsících se podle některých zpráv k tomuto novému postřiku obrátilo mnoho set zemědělců ve státech Andhra Pradesh a Chattisgarh. I když se lidé shodnou na tom, že Cola může mít ničivý dopad na hmyz a rozhodně je levnější než cokoli, co vyrobí společnosti Messrs Monsanto, Shell a Dow, tisíce dalších se obávají nebezpečných dopadů. Gotu Laximaiah, farmář z oblasti Ramakrishnapuram v Andra Pradesh, vypráví, jak byl potěšen účinky kokakolového postřiku, který aplikoval letos na několik hektarů svého pole s bavlnou. „Viděl jsem, jak škůdci začali umírat okamžitě potom, co jsme na pole rozprášili limonádu,“ řekl novinám Deccan Herald.

Ostatní zemědělci v Andra Pradesh obviňují společnost Coca-Cola z vyčerpání podzemních vod, kterou používají pro svoji plnící továrnu. Navíc vládní výbor objevil, že limonády vyráběné v indickými společnostmi i firmou Pepsi obsahují nepřijatelné množství zbytkových pesticidů. Ale zemědělci jako je pan Laximaiah tvrdí, že jejich postřiky Coca-Colou jsou neocenitelné, jejich použití je prý zcela bezpečné, nemusí být nijak ředěny a především jsou levné.

Jeden litr vysoce koncentrovaného pesticidu jako jsou Avant, Tarcer nebo Nuvocron, stojí 10 000 rupií (120 liber), zatímco jeden a půl litru indické Coca-Coly vyjde na 30 rupií. Za postřik Coca-Colou na jeden hektar zaplatí farmáři 540 rupií. Zřejmě to ale nebude tajná ingredience v limonádě Coca-Cola, která odhání škodlivý hmyz. Zemědělci totiž s úspěchem používají i další značky, licenčně vyráběné v Indii jako je Pepsi nebo Thums Up.

Hlavní součástí všech černých limonád je voda a cukr, někteří výrobci přidávají kyselinu citronovou a fosforečnou, aby vytvořili ještě větší lákadlo pro lidské chuťové pohárky. Jeden z hlavních analytiků agronomie Devinder Sharma prohlásil: „Myslím si, že se konečně pro Coca-Colu našlo správné využití. Zemědělci tradičně používají cukrový roztok, aby přilákali červené mravence, kteří pak ničí larvy škodlivého hmyzu. A tato limonáda může plnit stejnou funkci.“

O vlastnostech Coca-Coly se diskutuje již mnoho let. Podle některých zpráv se dá použít jako skvělý čistící prostředek na záchod, jiní s ní myjí okna a další s její pomocí odstraňují korozi. Tiskový mluvčí společnost Coca-Cola v Atlantě prohlásil: „Jsme si vědomi jednoho osamoceného případu, kdy zemědělci používají limonády jako součást jejich pěstitelských zvyků. Používání limonád není totéž co využívání pesticidů. Není zde žádný vědecký základ pro takové využití a na polích budou zcela neefektivní.“

Podle článku Johna Vidala The Guardian 02. 11. 2004.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist