https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/guardian-jak-setrne-jsou-k-zivotnimu-prostredi-3d-bryle
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Jak šetrné jsou k životnímu prostředí 3D brýle?

14.5.2010 09:55 | PRAHA (Ecomonitor)
Především díky úspěchu filmů Avatar a Alenka v říši divů byla kina zavalena miliony 3D brýlí. Co se s nimi stane, když doslouží? Odhaduje se, že na začátku tohoto roku, kdy šla do kin Alenka v říši divů, se po celém světě divákům rozdalo 10 milionů párů plastových 3D skel, uvádí The Guardian.
 

3D brýle
Brýle se po projekci obyčejně vrací, jsou čištěny a přebalovány. Poškozené brýle jsou recyklovány. Vyrábějí se z nich granule pro další použití v plastikářském průmyslu. Na snímku 3D brýle.
Foto: Rico Shen/Wikimedia Commons

Podobný počet byl distribuován do kin i o pár měsíců dříve při příležitosti premiéry filmu Avatar. Teoreticky by tedy zhruba 42 milionů 3D skel z brýlí v kinech vytvořilo řadu dlouhou 6 416 km. Je stále rostoucí množství plastových brýlí možnou ekologickou hrozbou?

Podle společnosti Cineworld, která provozuje po celé Velké Británii 77 kin, začíná být objem brýlí díky úspěchu 3D technologií znepokojující. Cineworld prý plánuje snížit cenu vstupenky pro každého diváka, který 3D brýle zrecykluje. Od 10. května si návštěvníci kin Odeon kupují brýle za 1 libru a dostávají slevu vždy, když jsou brýle opakovaně použity.

Velké recyklační koše v kinech má ve Velké Británii například společnost Vue Cinemas s 69 komplexy plných promítacích sálů. „Brýle se po projekci vrací, jsou čištěny a přebalovány,“ uvedla mluvčí s tím, že poškozené brýle jsou recyklovány. Vyrábějí se z nich granule pro další použití v plastikářském průmyslu.

Imax, kanadská promítací společnost s velkým rozlišením, se chlubí tím, že jejich brýle je možné prát až 500krát. Vue Cinemas zase tvrdí, že se brýle užijí v průměru třikrát až čtyřikrát. Společně s 3D filmy očekává společnost nárůst tržeb v tomto roce o 25 až 30 %. Navýšené finance využije Vue Cinemas k nákupu zhruba 7 milionů nových 3D brýlí do konce roku, píše Guardian.

Jedna kalifornská firma se domnívá, že by mohla najít řešení, jak s plastovými okuláry zatočit. Pomocí cereplastu by se podle nich mohli vyrobit „kompostovatelné“ brýle vyrobené z plastů na rostlinné bázi, které se biologicky rozloží do šesti měsíců.

Podle článku Leo Hickmanna 'How environmentally friendly are 3D glasses?' vydaného 10. května 2010 na Guardian.co.uk.


reklama

 
Dominika Patrovská

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist