Guardian: Mohou nové technologie zastavit změny klimatu?
Potřebujeme se naučit účinněji využívat současné technologie, abychom alespoň zpola dosáhli 60-70% omezení emisí potřebného pro několik dalších desetiletí. | |
Foto: Martin Mach/EkoList |
Také se mluvilo o dalších hypotetických možnostech, jako například o umístění obřích uhlíkových extraktorů poblíž měst.
I přijatelnější nové technologie nejsou všelékem na proměny klimatu, tvrdí Davies. Nadějí jsou vodíkové palivové články. Jestliže ale mají pomoci redukovat emise skleníkových plynů, musí využívat levné a obnovitelné zdroje vodíku. Navíc je potřeba, aby byly uvedeny do zkušebního provozu v rozmezí několika příštích desetiletí.
Další slibované technologie, jako například „lapače“ oxidu uhličitého produkovaného elektrárnami a uložení tohoto odpadu hluboko pod zem či zvýšení účinnosti fosilních paliv pro elektrárny, jsou vzdáleny od praktického používání desítky let. Přílivové elektrárny se hodí pro ostrovy, jako je Británie, ale jsou méně reálné pro Spojené státy a realizace jaderné fúze, která může poskytnout obrovské množství energie, je vzdálená zhruba půl století.
Podle Daviese mohou být všechny tyto možnosti součástí dlouhodobého boje s klimatickými změnami. Jenže omezit produkci emisí je potřeba právě teď. „Je to problém, který se týká dneška,“ říká vědec.
Vývoj nových technologií je pouhou částí komplexního pochopení klimatických změn, myslí si Davies. Potřebujeme se naučit účinněji využívat současné technologie, abychom alespoň zpola dosáhli 60-70% omezení emisí potřebného pro několik dalších desetiletí. Prozaičtěji řečeno, je potřeba změnit naše chování.
Podle článku Oli Ushera The Guardian 07. 07. 2005. Martin Turek
reklama