Guardian: Největší světová města se sbíhají do 'megaregionů'
Panorama města Hong Kong - součásti největšího současného megaregionu.
|
||
Foto: Diliff/Wikimedia Commons |
Fenomén "nekonečných měst" by mohl být jedním z nejvýznamnějších fenoménů – a současně problémů – ohledně toho, jak lidé žijí a jak porostou ekonomiky jednotlivých zemí v příštích 50 letech. Ve své pololetní zprávě Stav světových měst to uvedla agentura pro osídlení UN-Habitat, která určuje trend vývoje velkých regionů.
Největší z megaregionů je region měst Hong Kong-Shenhzen-Guangzhou v Číně, který obývá asi 120 milionů lidí, uvádí zpráva. Další megaregiony vznikly v Japonsku, Brazílii, vyvíjejí se v Indii, západní Africe a jinde.
„Více než polovina světové populace dnes žije ve městech. Do roku 2050 to bude více než 70 %. Zatímco mimo města bude v bohatých zemích žít pouze 14 % lidí a v chudých zemích 33 %,“ oznámila odstupující ředitelka UN-Habitatu Anna Tibaijuka.
„Rozšiřování veleregionů je obecně považováno za pozitivní,“ uvedl ve zprávě Eduardo Lopez Moreno. „Právě tyto oblasti, spíše než celkový obrázek země, určuje v dnešní době bohatství. Výzkum ukazuje, že současných 40 největších megaregionů zahrnuje pouze nepatrný zlomek obytné plochy naší planety a bydlí v nich jen 18 % světové populace. V přepočtu ale představují 66 % všech hospodářských činností a přibližně 85 % z technologických a vědeckých inovací," řekl Moreno.
Více než polovinu světového bohatství tvoří podle Moreny 25 největších měst světa. Kupříkladu pět největších měst v Indii a Číně v těchto dnech představuje 50 % bohatství těchto zemí. Migrace do měst má ekonomický vliv pro venkov, soudí Moreno: „Většina bohatství ve venkovských oblastech pochází od lidí žijících ve městech, které vrací peníze zpět."
Hong Kong-Shenhzen-Guangzhou v Číně, zhruba 120 milionů lidí
Nagoya-Osaka-Kjóto-Kóbe v Japonsku, jehož počet obyvatel dle očekávání vzroste do roku 2015 na 60 milionů lidí
Rio de Janeiro-Sao Paulo, Brazílie, 43 milionů obyvatel
Stejný trend v ještě větším měřítku je vidět dle zprávy v těchto rychle rostoucích městských koridorech:
Západní Afrika: 600 km urbanizace spojující Nigérii, Benin, Togo a Ghanu řídí celou ekonomiku regionu
Indie: oblast od Bombaje po Dillí
Východní Asie: Oblast Pekingu, Pchjongjangu,Tokia, Soulu a 77 samostatných měst v okolí s více než 200 000 obyvateli
Podle článku Johna Vidala 'UN report: World's biggest cities merging into 'mega-regions' vydaného 22. března 2010 na serveru Guardian.
reklama