Guardian: Vyberete si pro pobyt na horách „zelenou“ chatu?
Varovné signály můžeme sledovat již několik let: Ledovce ustupují, sedačkové lanovky ničí krajinu a umělý sníh mění křehkou vodní bilanci, důležitou pro některé rostliny. Na horách se také velké množství energie spotřebuje pro vytápění a osvětlení lyžařských středisek. Dokonce i vosk používaný na lyže a snowboardy obsahuje toxické chemické látky, které poškozují horské ekosystémy, vypočítává Guardian.
„Jako lyžaři a snowboardisté musíme vzít v úvahu životní prostředí, protože náš sport se odehrává v křehkém ekosystému,“ říká Betony Garner z Lyžařského klubu Velké Británie. Ten v roce 2004 zahájil kampaň „Respect the Mountain“. Klubový průvodce mapuje ekologický přístup lyžařských středisek na celém světě a svědomití lyžaři si mohou vybrat to „nejzelenější“. Nejlepší v Evropě je podle klubu rakouské středisko Lech, za oceánem drží primát Grand Targhee ve Wyomingu (USA).
Také horské chalupy reagují na změnu poptávky. Třeba Gaby Newmanová, která s manželem Timem provozuje Huski Alpine Holidays. Při rekonstrukci objektu použili dřevo z bouračky a instalovali geotermální vytápění. „Byla to spousta práce,“ řekla Guardianu k zrekonstruované farmě z 18. století v Les Houches (Francie), ale dodává, že ji těší zájem o budovu, pramenící z jejího vzhledu i ekologické šetrnosti.
Sam Thomas a Jon Dredge provozují několik horských chat v Morzine ve Francii. „Nemohli jsme se stát stoprocentně ekologicky šetrní, protože naše chaty již stály, ale snížili jsme stopu na životním prostředí. Lyžaři a snowboardisté si stále více uvědomují, jaký efekt může mít ekologické chování,“ vysvětluje Dredge. Thomas a Dredge pracují se serverem muchbetteradventures.com (http://www.muchbetteradventures.com/), který se snaží pomoci malým cestovním kancelářím snížit uhlíkovou stopu a funguje také jako zdroj informací pro zájemce o „zelenou“ dovolenou. „Lidé nepřestanou lyžovat,“ říká majitel webu Alex Narracott a dodává: „Takže můžete jít buď hlavou proti zdi, nebo se podívat na situaci pozitivně a nastínit, co lze dělat,“ cituje Guardian.
Na dopad na životní prostředí kladli hlavní důraz také Pascal Immediato a jeho žena Suzie při budování jejich rekreačního centra Chalet Chatelet. V roce 2003 si zvolili obec Bonnevaux a v lyžařském areálu Portes du Soleil vybudovali svoji eko-chatu. Během čtyřletého budování začali spoluprací se švýcarskými geology při průzkumu podloží. Dále došlo na izolování stěn dřevem s jehněčí vlnou, vrstvy z korku, konopí a dřevovláknité izolace na střechu. Toalety a pračka spotřebovávají dešťovou vodu a dva typy solárních panelů ohřívají vodu a vyrábí elektřinu. V centru chaty jsou velká finská kamna spalující dřevo a také pec na chleba.
Podle článku Susan Greenwood „Eco-skiing: how green is your chalet?“ zveřejného na serveru guardian.co.uk dne 4. prosince 2010.
reklama