https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/hladiny-rek-na-jihu-cech-jsou-nyni-vetsinou-nizsi-nez-v-minulych-letech
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hladiny řek na jihu Čech jsou nyní většinou nižší než v minulých letech

13.4.2025 18:44 | ČESKÝ KRUMLOV (ČTK)
Vodáci na řece u Českého Krumlova.
Vodáci na řece u Českého Krumlova.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Blanka Štiková / Ekolist.cz
První zájemci o splouvání Vltavy na jihu Čech se v nejbližších dnech vydají na vodu. Půjčovny lodí už obdržely rezervace na příští týden a na Velikonoce. Vltava pod lipenskou přehradou zajišťuje vodákům dlouhodobě dobré podmínky. Hladiny ostatních řek na jihu Čech jsou však zatím nižší než obvykle.
 
"Máme vše připravené, ceny za půjčení lodí i ubytování zůstávají prakticky stejné jako v minulém roce. Ještě dokončujeme drobné úpravy v některých kempech," řekl ČTK manažer půjčovny Ingetour Jan Straka. Průměrná cena výpůjčky raftu na den včetně vybavení a svozu lodí činí 1000 až 1500 korun, kánoe 500 Kč.

Ingetour má na Vltavě mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem čtyři kempy a osm půjčoven lodí. Návštěvníkům nabízí už několik let kompletní servis. Zájemci například mohou přijet jen do jednoho kempu, kde se na několik dní ubytují. Odtud na zapůjčené lodi mohou splout po proudu a Ingetour je svozy dopraví zpět. Nebo je naopak odvezou proti proudu řeky a turisté pak po Vltavě doplují do kempu. "Největší zájem je na Vltavě o úsek mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem. I když třeba zahraniční turisté si rádi vyzkouší jen část mezi Vyšším Brodem a Rožmberkem, což je tak na dvě, tři hodinky," řekl ČTK Straka.

Hlavně v letních měsících se na Vltavě pohybují denně tisícovky lidí. Návštěvnost ovlivňuje i počasí. "Máme výhodu v tom, že jsme pod přehradou a i v suchém období řekou teče dostatek vody," řekl Straka.

Na jiných místech kraje na úvod jara hladiny klesly pod dlouhodobý normál. Například v Majdaleně na Jindřichohradecku na Lužnici nyní protéká lehce přes dva krychlové metry za vteřinu, což představuje 26 procent z dlouhodobého měsíčního průtoku. Otavou v Písku teče 11 krychlových metrů za vteřinu. Dlouhodobě tam bývá průtok o dvě třetiny vyšší.

Podobná situace je i u Soumarského mostu na Prachaticku, odkud turisté vyrážejí na Teplou Vltavu, která protéká šumavským národním parkem. "Nyní je výška hladiny 52 centimetrů, což je jen o dva centimetry více, než je povolené minimum pro splouvání. Situaci ovlivnilo, že bylo přes zimu málo sněhu," uvedl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Teplou Vltavu smí lidé splouvat od 1. května, pokud však do té doby neklesne hladina pod 50 centimetrů. "Uvidíme, jaké bude počasí. Třeba přijdou srážky a situace pro splouvání se zlepší," řekl Dvořák.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist