https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/hlasovani-o-strom-roku-vstoupilo-do-utajene-faze-na-vyber-je-jich-pet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hlasování o Strom roku vstoupilo do utajené fáze, na výběr je jich pět

3.10.2023 01:57 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hlasování v anketě o Strom roku vstoupilo do tajné fáze, v níž hlasující nevidí, kolik stromy dosud získaly hlasů. Do takzvaného superfinále postoupilo pět stromů z původních deseti finalistů. V předchozích letech se hlasovalo o všech finalistech. Předchozí titul Strom roku 2022 získala třísetletá hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku.
 
Zájemci měli do 1. října na výběr z deseti kandidátů z šesti krajů, které porota vybírala z 83 návrhů. Nyní se do půlnoci 8. října na webové adrese www.stromroku.cz hlasuje o pěti z nich, které získaly nejvíce hlasů, uvedl za pořadatelskou Nadaci Partnerství David Kopecký.

Kromě lípy u Nepomyšle na Lounsku na pahorku, na němž kdysi stála šibenice, zůstal v soutěži i další národní strom, který je patronem uprchlíků a utlačovaných menšin, nebo borovice Krásná Pepina z povídky Bohumila Hrabala. Podle organizátorům svým rozevlátým vzhledem zaujme i mrákotínský strom vystupující v anketě pod názvem "Stojí hruška v širém poli". Divadelní lípu pak ocení milovníci historie. Stojí na základech přemyslovského paláce a svou mohutností dotváří hradní areál.

"Je úžasné sledovat, kolik energie věnují komunity podpoře svého stromu. Vnímám obrovský pocit sounáležitosti, který místním obyvatelům anketa už dvaadvacet let přináší. Možná se pohádají o politice, ale za svůj strom bojují společně," uvedla koordinátorka ankety Kateřina Bolečková z Nadace Partnerství. Vítěze pořadatelé oznámí ve druhé polovině října. Získá odborné ošetření a postoupí do mezinárodního klání o Evropský strom roku.

Titul Strom roku 2022 získala třísetletá hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku, která roste poblíž bývalé uranové šachty. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončil javor babyka z Ústí nad Orlicí, na třetím takzvaná sousedská hruška z Kralic nad Oslavou na Třebíčsku. V anketě hlasovalo zhruba 6500 lidí, kteří vybírali z finálových 12 stromů z osmi krajů. Pro vítězný strom jich hlasovalo téměř 2500.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist