Hodina Země. Jestli vám není osud země lhostejný, pak večer na hodinu zhasněte, vyzývají ochránci přírody
V Česku se k akci přihlásilo na 60 obcí, z toho pět statutárních měst, přes 40 firem a více než tisíc domácností. Některá města a obce dělají pro klima více než jen hodinu a dobrovolně se zavázali k další ochraně životního prostředí a klimatu. „Například statutární město Prostějov si stanovilo závazek prosazování cyklistické a pěší dopravy ve městě a rozšíření možností třídění biologického odpadu. Starý Plzenec, Dobročkovice či Kozlov budou mít úsporné veřejné osvětlení,“ říká koordinátor kampaně Petr Ledvina z Ekologického institutu Veronica. Jiné obce se zavázaly zlepšit třídění odpadů nebo zateplit budovy.
Uhlíkovou stopu se zavazují snížit nejen obce, ale i instituce. V ekologickém vzdělávacím Centru Veronica Hostětín si nechali vypočítat svoji uhlíkovou stopu. „Centrum sídlí v pasivním domě, využívá obnovitelné zdroje pro vytápění a nakupuje bezuhlíkovou elektřinu - takže jeho uhlíková stopa je již nyní 7–8 krát nižší než stopa sledovaných veřejných institucí. „I přesto, že máme stopu nízkou, ji chceme dále snižovat. Dosáhnout toho můžeme třeba omezením používání aut či koupí elektromobilu“, říká ředitelka Centra Marie Křiváková.
Jiné organizace chtějí snížit spotřebu energie, využít alternativní zdroje pro ohřev vody nebo třeba používat LED osvětlení.
Klimatický závazek si dávají i jednotlivci. Řada z nich tak slibuje například snížit svou spotřebu energie, omezit používání plastů či zahájit cestu k bezodpadové domácnosti. Někteří chtějí jíst méně masa, snížit spotřebu vody a žít více v souladu s přírodou.
V rámci Hodiny Země se bude konat i řada akcí pro veřejnost, procházky po tmě, pozorování oblohy, hudební večery i posezení při svíčkách.
K akci se otevřeně hlásí i ministerstvo životního prostředí. „My jsme se spolu s ostatními dotčenými rezorty a subjekty pustili nejenom do diskuze o světelném znečištění, ale i do přípravy konkrétních úkolů, které mají jeho negativní dopady eliminovat," říká ministr Richard Brabec. "Nově by se například technické parametry správného osvětlování měly zahrnovat do dotačních titulů na výměnu veřejného osvětlení, bude nutné zabývat se světelnou zátěží způsobenou dopravní infrastrukturou nebo zvýšit povědomí o škodlivém vlivu modré složky světla na naše zdraví,“ vysvětluje ministr.
Všichni zájemci z řad obcí, firem i jednotlivců, kteří si chtějí stanovit svůj závazek k ochraně klimatu, se mohou registrovat na webu Hodiny Země anebo připojit k události na facebooku.
reklama