https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/hygienicka-mesic-po-povodnich-jsou-velkou-zdravotni-vyzvou-nevysusene-domy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hygienička: Měsíc po povodních jsou velkou zdravotní výzvou nevysušené domy

14.10.2024 21:15 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Asi největší zdravotní výzvou v místech, která před měsícem zasáhly povodně, mohou být před následujícím chladným obdobím nedostatečně vysušené domy. V rozhovoru s ČTK to řekla hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. Pozornost hygienickým podmínkách by se měla podle ní věnovat i při návratu do společných zařízení jako jsou školy nebo domovy pro seniory.
 
V zasažených domech je podle dřívějších vyjádření odborníků potřeba dezinfikovat a vysušit stěny, případně odstranit zasažené omítky. Při nedostatečném vysušení hrozí na vlhkých zdech nebo při nedostatečném topení vznik plísní. Vdechování jejich spor může způsobit zdravotní potíže, proto je pro práci vhodné používat respirátor.

Povodně v polovině září zasáhly hlavně Moravskoslezský kraj a sever Olomouckého kraje. Neziskové organizace, které v místech postižených povodněmi působí, minulý týden upozornily na to, že někteří lidé mohou chtít na provozu vysoušečů a přímotopů ušetřit, protože jsou velmi energeticky náročné. Pro některé to může znamenat i finanční potíže.

Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka mohou stovky až nízké tisíce domácností přijít o bydlení. V regionech, kde žijí sociálně slabí, podle něj hrozí nárůst bezdomovectví nebo bydlení v hygienicky nevhodných prostorech.

Žádná ohniska infekčních nemocí podle Mackové zatím hygienici kvůli povodním nezaznamenali, proti žloutence se v místech očkovalo preventivně a zaznamenány byly tři případy leptospirózy.

Potvrzují to i publikovaná data SZÚ za měsíc září. Podle nich například žloutenky typu A přibylo zhruba o 100 případů, nejvíc ale v Libereckém a Karlovarském kraji, které povodně nezasáhly. V Moravskoslezském kraji za září přibylo 15 nakažených, v Olomouckém pět, což je méně za srpen.

Někde se v jednotkách případů objevují i různá průjmová onemocnění. Hygienici hned po povodních varovali, aby lidé nejedli potraviny, které zasáhla voda třeba v zaplavených sklepích. Zcela bezpečné podle nich nejsou ani zavařené sklenice nebo plechovky, které se mohly poškodit. Dostatečně umývat je třeba i ovoce ze stromů na zaplavených zahradách.

Lidé se podle Mackové obracejí na hygienické stanice v kraji s žádostmi o otestování kvality vody ve svých studních. Pro některé je ale ještě brzy. "Záleží na tom, zda stihli studně dostatečně vydezinfikovat, je k tomu přesný postup," uvedla.

Aby mohla být voda v zaplavených studních považovaná znovu za pitnou, je třeba její opakované vyčerpání a u kopaných studní ideálně i zásah odborné firmy. Po vyčištění je třeba používat vodu nejprve jako užitkovou, po týdnu až dvou nechat udělat chemický rozbor. Podle dřívějších informací používá vodu z vlastních zdrojů asi desetina populace, ostatní jsou napojení na vodovody. Přesný postup, jak mají lidé postupovat, zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na webu.

Počty případů nemocí, které se mohou v době povodní vyskytovat častěji:

Rok 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024*
Leptospiróza 37 17 18 21 10 25 29 31 19 21 117
Žloutenka typu A 673 724 930 772 211 240 183 210 70 66 342
Tetanus 0 1 1 0 0 1 0 0 2 0 0
Tularémie 49 59 59 51 34 102 70 52 46 50 45
Kryptosporidióza 1 2 2 5 6 13 3 2 10 16 16

zdroj: Státní zdravotní ústav

*do konce září


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist