https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/hyundai-svolava-82-000-elektroaut-vymeni-bateriove-systemy-kvuli-riziku-pozaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hyundai svolává 82 000 elektroaut, vymění bateriové systémy kvůli riziku požáru Aktualizováno

24.2.2021 11:12 | SOUL (ČTK)
Většinu svolávaných vozů tvoří nejprodávanější elektromobil Kona EV.
Většinu svolávaných vozů tvoří nejprodávanější elektromobil Kona EV.
Foto | Ed Harvey / Unsplash
Jihokorejská automobilka Hyundai Motor kvůli riziku požáru vymění bateriové systémy v přibližně 82.000 elektrických vozech po celém světě. Závada bude automobilku spolu s dřívějším svoláním stát odhadem 900 milionů USD (19 miliard Kč), uvedla dnes agentura Reuters. Petr Michník za továrnu Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošovicích na Frýdecko-Místecku ČTK řekl, že aut vyrobených v Česku se výměna netýká.
 

Většinu svolávaných vozů tvoří nejprodávanější elektromobil Kona EV. Ten již automobilka svolala ke kontrole v říjnu kvůli aktualizaci softwaru po sérii požárů. V lednu však jeden z těchto vozů začal hořet a jihokorejské úřady začaly vyšetřovat, zda první svolání bylo odpovídající.

Kromě 76 000 vozů Kona se kontrola týká také některých modelů Ioniq a Elec City.

Podle ministerstva dopravy bylo hlášeno u vozů Kona 15 požárů. Z toho 11 v Jižní Koreji, dva v Kanadě a po jednou ve Finsku a Rakousku.

Hyundai v prohlášení uvedl, že celkové náklady na svolání odhaduje na jeden bilion wonů (19 miliardy Kč). Z toho první svolání ho stálo asi 38,9 miliardy wonů.

Výrobce baterií LG Energy Solution v prohlášení uvedl, že Hyundai nesprávně použil návrh na logiku rychlého nabíjení v systému správy baterií a bateriové články by neměly být považovány za přímou příčinu vzniku požáru.

V Nošovicích se model Kona Electric začal vyrábět loni v březnu jako první sériově vyráběný elektromobil nové generace v Česku, od listopadu se tam vyrábí jeho inovovaná verze. Vozy mají jiného výrobce baterií. "Našich aut se výměna opravdu netýká," řekl Michník.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist