Informace k výměně kotlů najdou lidé ze severu Moravy na speciálním webu
"Zaměstnanci krajského úřadu jsou už teď žadatelům o dotaci k dispozici na pravidelných informačních dnech v jednotlivých obcích s rozšířenou působností. Poskytují jim tak přímo v místě nejen praktické informace, ale zároveň jim v případě potřeby pomohou s vyplňováním žádostí. Je to proto, aby lidé nemuseli s každým dotazem jezdit do Ostravy," uvedl Havlík.
Krajský úřad také umožní posílat žádosti o dotaci poštou, aby lidé ze vzdálenějších míst kraje nemuseli do krajského města. Všechny důležité dokumenty distribuuje kraj v listinné podobě také obecním úřadům obcí s rozšířenou působností, aby k nim měli přístup lidé bez internetu.
Kvůli dotacím na výměnu kotlů je zřízena také speciální telefonní linka 595 622 355 pro dotazy, kterou může najednou obsluhovat sedm pracovníků úřadu. Žadatelé se mohou na úředníky obracet i prostřednictvím e-mailu kotliky@msk.cz.
"Do konce ledna budou mít zájemci o nový kotel čas, aby si promysleli, zda o dotaci požádají. Na úřední desce, webových stránkách a v dalších dokumentech se dozví veškeré informace o tom, za jakých podmínek mohou na ekologický kotel 'dosáhnout'. Předkládat žádosti budou moci jednotlivé domácnosti od 1. února do 29. dubna 2016," uvedl náměstek hejtmana Martin Sikora (ČSSD).
Domácnost může na výměnu kotle získat 70 až 80 procent nákladů z maximální částky 150.000 korun. Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je nejvyšší. Záležet bude na tom, zda je dům ve znečištěné oblasti, které budou mít pětiprocentní výhodu. Kraj se navíc rozhodl, že přispěje k dotaci žadatelům navíc pět procent ze svého rozpočtu, další podporu chystají i některá města a obce v regionu. Pokud se obce rozhodnou přispět na výměnu kotlů ze svého rozpočtu, kraj za ně převezme administraci a obecní příspěvek předfinancuje.
"Je to proto, aby žadatelé dostali vše v jedné platbě a nemuseli obcházet různé úřady. Nabídku kraje v současnosti využilo už 77 obcí," řekl hejtman Miroslav Novák (ČSSD).
Na projekt obměny neekologických kotlů Česko získalo z unijních dotací devět miliard korun a do roku 2020 ministerstvo životního prostředí očekává, že by mohlo být vyměněno 80.000 až 100.000 kotlů. Jen v Moravskoslezském kraji, kde je dlouhodobě nejhorší kvalita ovzduší v zemi, by to podle předpokladů mělo být na 15.000 kotlů. Kraj by z celkové devítimiliardové částky pro region rád získal zhruba 1,4 miliardy korun.
reklama