https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/izraelskou-poust-ozivuji-barevne-hory-ze-skla
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Izraelskou poušť oživují barevné hory ze skla

4.2.2016 08:51 | PRAHA (ČTK)
Střepy se nakládají do rozžhavených pecí stejně jako písek těžený z pouště. Ilustrační snímek.
Střepy se nakládají do rozžhavených pecí stejně jako písek těžený z pouště. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kraji hluboko v izraelské poušti dominují lesknoucí se kopce ze skleněných střepů. Tyčí se do výšky 17 metrů a zabírají plochu několika fotbalových stadionů. Jde o jedinou skládku, na níž se v Izraeli ukládá skleněný odpad a čeká, až dostane novou podobu, napsala agentura AP.
 

A tu mu dají v továrně Phoenicia Glass Works, z jejíchž linek každý den vyjíždí milion lahví určených výrobcům Coca-Coly, Pepsi i pivovaru Heineken, ale také místním vinařům a výrobcům olivového oleje. Každý den se vyrobí 300.000 kazových lahví a dělníci je rozbíjejí na střepy a vracejí na skládku, na kterou se sváží vytříděný skleněný odpad z celého Izraele.

Tyto střepy se nakládají do rozžhavených pecí stejně jako písek těžený z pouště.

Továrna se nachází v pouštním městě Jeruham. Funguje skoro 50 let, avšak v poslední době má finanční problémy. Na nohou se ji snaží udržet americký podnikatel a filantrop Morton Mandel, který ji před několika lety koupil.

Podnik je v provozu 24 hodin denně, což zajišťuje 250 jeho zaměstnanců. Pece nesmějí vychladnout, takže se pracuje non stop, i o svátku Jom Kipur, což je největší svátek judaismu a téměř celý Izrael se při něm zastaví.

Před podnikem lze spatřit olivově zelené hromady skla vedle hnědých, světle zelených a čirých. Od sebe je oddělují betonové přepážky vyrobené ve vedlejší továrně. Matné hromady skla působí v písečné krajině jižního Izraele surrealisticky, avšak všimne si toho spíš cizinec. "Pobýváme tady tak často, že si to sotva uvědomujeme," říká k obdivu nad tou nepřírodní krásou zaměstnanec továrny Oron Haliva.

Snímky hromad skla si můžete prohlédnout například na serveru Haaretz.
reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist