Je svícení svíčkami ekologičtější než elektřina?
Vosk ve svíčkách se skládá z dlouhých uhlovodíkových řetězců, které při hoření produkují oxid uhličitý. Celkový dopad na prostředí závisí na původním zdroji těchto uhlovodíků. Bohužel, většina svíček se vyrábí z parafinu, získávaného ze surové ropy, takže pálení takových svíček jako neobnovitelného zdroje přispívá ke globálním změnám klimatu.
Parafinové svíčky také mohou více škodit zdraví než jiné, a to pro obrovské množství sazí, které při hoření produkují.
Ekologicky šetrnější mohou být svíčky vyrobené z obnovitelných zdrojů jako včelí vosk. Na jejich výrobu se dají použít i jiné rostlinné oleje, jako sojový olej, a to procesem zvaným hydrogenace.
Dříve se ke svícení používal běžně lůj, což bylo laciné, ale velmi zapáchal a čoudil. Svíce také často náhle ztrácely tvar kvůli nízkému bodu tání vosku. Včelí vosk je v současné době populární, aromaticky voní a je téměř bez kouře, ale jeho výroba je drahá. Vosk ze sojového oleje je relativně novou možností a jeho obliba stoupá.
Ekologičnost svíček je velmi relativní. Celkové náklady totiž musí zahrnovat jak výrobu a dopravu svíček, tak náklady na recyklaci jejich zbytků nebo uložení na skládku. Celkové náklady na elektrické světlo, které by nahradily, zahrnuje náklady na infrastrukturu.
Nejekologičtější svíčky, které si můžete pořídit, by byly z včelího vosku od místního včelaře. Jsou z obnovitelného zdroje a nepotřebovaly dlouhý transport.
A pokud světlo svíček přiměje večeřící pár jít spát dříve než obvykle, ušetří tím za svícení a topení, určitě tím vyváží rozdíl mezi dopady výroby svíček oproti elektrickému světlu. Navíc, jestliže by takto strávené večery vedly k tomu, že by se dvě domácnosti svobodných lidí spojily v domácnost jednu, s dalšími úsporami za světlo i topení, pak musíme konstatovat, tvrdí New Scientist, že svícení svíčkami je přátelštější nejen ekologicky.
reklama