https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/jednim-z-hlavnich-temat-letosniho-roku-bylo-globalni-oteplovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jedním z hlavních témat letošního roku bylo globální oteplování

10.12.2019 00:20 (ČTK)
Globální oteplování bylo jedním z hlavních témat letošního roku. / Ilustrační foto
Globální oteplování bylo jedním z hlavních témat letošního roku. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Globální oteplování bylo jedním z hlavních témat letošního roku. Za rok 2019 se uskutečnilo mnoho událostí spojených s bojem proti klimatickým změnám.
 

Vybrané události spojené s bojem proti klimatickým změnám, které se staly jedním z nejčastěji diskutovaných témat letošního roku:

15. března - Téměř 1,5 milionu studentů z 125 zemí světa včetně ČR se zapojilo do celosvětové stávky za ochranu klimatu a snižování emisí. Stávka byla součástí studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), které založila 16letá švédská aktivistka Greta Thunbergová. Ta v srpnu loňského roku rozhodla každý den sedět před švédským Parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek.

15. dubna - Aktivisté z organizace Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) požadující rázné kroky pro řešení současných ekologických problémů zablokovali dopravu na několika místech v centru Londýna. Policie zadržela stovky lidí. Organizace zorganizovala i řadu dalších demonstrací.

1. května - Britský parlament vyhlásil stav klimatické nouze.

6. května - Panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) uvedl ve své zprávě, že milionu druhů živočichů a rostlin hrozí vyhynutí. Za jednu z hlavních příčin vědci stanovili změnu klimatu. V ohrožení je milion druhů živočichů a rostlin z odhadovaných osmi milionů na Zemi.

10. května - Irsko se stalo druhou zemí světa, která vyhlásila stav klimatické nouze.

16. července - Němka Ursula von der Leyenové, která je od 1. prosince šéfkou Evropské komise (EK), ve svém programu uvedla, že chce v prvních 100 dnech ve funkci navrhnout klimatický zákon, v němž by bylo zakotveno, že k roku 2050 bude Evropa "prvním klimaticky neutrálním kontinentem".

8. srpna - Panel OSN pro změny klimatu (IPCC) uvedl, že v následujících dekádách se zvýší počet, intenzita i trvání veder i sucha. Experti ve zprávě doporučili mimo jiné lépe chránit lesy, měl by se změnit i způsob využívání půdy a chování spotřebitelů, například je žádoucí snížení spotřeby masa.

23. září - V New Yorku se konal klimatický summit. Generální tajemník OSN António Guterres vyjmenoval několik katastrof, které svět zasáhly za poslední měsíce, a zdůraznil rovněž, že letošní červenec byl vůbec nejteplejším měsícem v historii. "Ledovce tají, kvůli suchu vznikají lesní požáry, pouště se rozšiřují, bouře jsou mnohem silnější a ničivější," zmínil Guterres. Podobně se vyjádřila i Thunbergová, která zároveň představitele států v emotivním projevu zkritizovala za jejich nečinnost.

25. září - IPCC vyzval politiky a vědce k urychleným činům, pokud mají být odvráceny dalekosáhlé důsledky stále rychlejšího tání ledovců a dalších ledových mas pro miliony lidí. Experti uvedli, že hladiny moří nyní stoupají dvakrát rychleji, než tomu bylo v průměru během 20. století, totiž o 3,6 milimetru ročně. Hladina světových oceánů stoupne do konce tohoto století o jeden metr, zatímco během celého 20. století to bylo 15 centimetrů. V mořích značně ubude množství ryb a hurikány budou silnější, pokud se nezpomalí tempo globálního oteplování.

- Thunbergová se stala jednou ze čtyř osobností, které byly vyznamenány takzvanou alternativní Nobelovou cenou.

27. září - Až dva miliony mladých lidí se zúčastnilo další stávky iniciované hnutím Fridays for Future. Demonstrací vyvrcholil protestní Týden pro klima.

31. října - Světový potravinový program (WFP) uvedl, že kvůli rekordnímu suchu hrozí v příštích měsících nedostatek potravin 45 milionům lidí na jihu Afriky.

4. listopadu - Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa oficiálně informovala OSN, že zahájila proces odstoupení od pařížské klimatické dohody z roku 2015.

21. listopadu - Slovem roku v anglofonním prostředí se podle vydavatelů oxfordských slovníků stalo spojení "stav klimatické nouze" (climate emergency).

25. listopadu - Světová meteorologické organizace (WMO) oznámila, že množství množství oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře dosáhlo rekordní výše - 415 ppm (částic na milion).

26. listopadu - Zpráva Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) varovala, že pokud svět nezačne důrazněji snižovat emise skleníkových plynů, mohly by globální teploty do konce století stoupnout až o 3,2 stupně, což by mělo pro klima ničivé důsledky.

28. listopadu - Evropský parlament (EP) rozhodl o symbolickém vyhlášení stavu klimatické nouze v Evropské unii.

2. prosince - V Madridu začala 25. konference OSN o změnách klimatu (COP25). WMO ve své výroční zprávě v rámci konference uvedla, že poslední desetiletí bude tím nejteplejším v historii měření. "Extrémní vlny veder a záplavy, k nimž docházelo jednou za sto let, jsou nyní čím dál pravidelnější," napsal v prohlášení ke zprávě generální tajemník WMO Petteri Taalas. "Země od Baham přes Japonsko po Mosambik byly postiženy ničivými tropickými cyklony. Arktidu a Austrálii zdevastovaly lesní požáry," dodal.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist