V botanické zahradě v pražské Troji jsou k vidění jedovatí motýli. I druh s průhlednými křídly
Podle zástupců zahrady budou na výstavě hojně zastoupeni například jedovatí motýli rodu Heliconius. Návštěvníci uvidí také poddruh Morpho peleides, jehož zástupci jsou zářivě modří a žijí především v pralesích Jižní a Střední Ameriky. K tradičně vystaveným druhům pak podle organizátorů patří Monarcha stěhovavý (Danaus plexippus). Tito motýli letí z Kanady a Spojených států tisíce kilometrů na zimoviště v Mexiku. Jako kuriozitu pořadatelé prezentují motýly druhu Methona confusa, kteří mají průsvitná křídla.
Lidé se dozví třeba i to, jak motýli hledají potravu pro sebe i pro housenky, nebo fakta o distribuci jedu či seznamovacích zvyklostech.
Ve skleníku může být najednou maximálně 100 návštěvníků. Zástupci zahrady proto lidem doporučují, aby na výstavu vyrazili v odpoledních hodinách. Dopoledne budou vyhrazená především pro školní exkurze a další objednané skupiny. Pro skupinové prohlídky je také kvůli současným opatřením nutná rezervace.
Skleník Fata Morgana hostí výstavu tropických motýlů od roku 2004, kdy byl otevřený pro veřejnost. Tropický skleník se nachází mimo areál venkovních expozic botanické zahrady, na jižním svahu trojské stráně. Letos se prostory skleníku kvůli vládním nařízením, která měla zabránit šíření nákazy koronavirem, návštěvníkům otevřela poprvé 25. května. Posunul se i začátek výstavy. V roce 2020 se akce kvůli pandemii covid-19 nekonala.
reklama