Ještě více Dobré vody
Dva roky trvající spor mezi ekologickými aktivisty a společností HBSW Byňov měl vstoupit do nové fáze. Občanská sdružení Jihočeské matky, Jihočeské sdružení ochránců přírody a Calla, která proti stavbě protestují, se chtěli přihlásit do stavebního řízení, a tím se stavbu pokusit zastavit. "Ze stavebního řízení nás vyloučili, protože prý nejde o nic, co by se dotýkalo životního prostředí," říká Jaroslava Brožová ze sdružení Jihočeské matky.
Přitom ještě před dvěma lety bylo dokonce na projekt stavby nového skladu zpracováno posouzení o vlivech na životní prostředí EIA podle tehdy platného zákona 244/1992. Nicméně firma HBSW svůj projekt posléze zmenšila tak, aby už nepodléhal posouzení v rámci tohoto zákona. Firma pak dostala dobrozdání referátu životního prostředí Okresního úřadu v Českých Budějovicích. Nyní probíhá stavební řízení.
Aktivity firmy HBSW se především dotýkají Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Třeboňsko, přestože objekt závodu v Byňově leží necelý kilometr za hranicemi CHKO. "My jsme dotčeni především třemi faktory. Za prvé je to čerpání vody, které má obrovský vliv na hladinu podzemní vody v CHKO, za druhé je to doprava, kterou i přes různé sliby obstarávají kamiony, které jezdí přes Třeboňsko, a nakonec je to zacházení s odpadem čili nevyřešený problém PET lahví," potvrdil EkoListu Miroslav Hátle, zástupce vedoucího správy CHKO Třeboňsko. Dalších vrtů se v CHKO neobávají, protože ty už prý firma s požehnáním úřadů postavila. "Kapacita vrtů tam je, teď jde o to, jak rozšířit kapacitu stáčírny," říká Hátle.
Kromě projektu stavby nového skladu předložila firma k posouzení podle EIA také projekt na rozšíření kapacity stáčírny. Nicméně posléze ho "pro četné nedokonalosti" stáhla. Podle Miroslava Hátleho například kapitola Doprava začínala teprve vjezdem do závodu a vůbec nereflektovala vliv kamionů na životní prostředí při průjezdu Třeboňskem.
Zdá se být logické, že pokud firma rozšíří své skladovací kapacity, bude chtít nové kapacity také plně využít. Značně by se zintenzívnilo čerpání vysoce kvalitní vody z podzemních vrtů. Výrobní ředitel HBSW Jaroslav Březina ale tvrdí, že k žádnému čerpání vody navíc nedojde. Už dnes si však obyvatelé přilehlých vesnic stěžují na nedostatek vody ve studních.
Firma HBSW je předním domácím výrobcem balené vody a drží dvacet procent domácího trhu.
Není nutné pít balenou vodu
Podle testu, který si ve Výzkumném ústavu vodohospodářském T. G. Masaryka objednala Mf DNES, se boom balené vody nezpomaluje, ale přitom voda, která teče doma z kohoutku, není o nic horší než ta, kterou si lidé kupují v supermarketech. Mezi patnácti náhodně odebranými vzorky vody z domácností, kanceláří a lahví se stolní vodou byly jen dva, které neodpovídaly kvůli vysokému počtu bakterií normě na pitnou vodu. Bakterie se objevily i v balených vodách. Podle odborníků se bakterie množí až v lahvích, které dlouho stojí v teple nebo na světle. Hygienická kontrola v továrnách je totiž velmi přísná. Další informace na adrese: http://www.idnes.cz/test.
reklama