Ježečky raději nechte v přírodě, doporučují ochránci přírody
V tomto období se podle Marcely Mikeskové z Českého svazu ochránců přírody začínají stanice pro handicapované živočichy plnit ježčími mláďaty. Někteří z nich však do stanice vůbec nepatří a měli zůstat ve volné přírodě, kde by se do zimy stačili sami dostatečně vykrmit.
Ježčí mláďata, pokud nejsou zraněná či podvyživená, nechte raději doma v přírodě. | |
Foto: Jakub Kašpar/EkoList
|
"Pokud má ježek 20 dkg, je normální a ne podvyživený. Poznáte to tak, že se vejde do dvou dlaní. Pokud se vejde jen do jedné, váží míň," radí Marcela Mikesková. Teprve v takovém případě je nutné zasáhnout. Nejlépe je zanést ježka do stanice pro handicapované živočichy nebo kontaktovat kancelář ČSOP (tel.: 222 516 115, e-mail: csop@ecn.cz), kde vám poskytnou potřebné informace.
Častou chybou je, že lidé zapomínají na to, že ježek je hmyzožravec. Ježek si na jablku příliš nepochutná, byť takové povědomí mezi lidmi přetrvává, zcela nevhodné je pro ježky mléko, které jak tvrdí Mikesková může ježka dokonce zabít.
U nás žijící ježci - ježek západní (Erinaceus europaeus) a řidčeji se vyskytující ježek východní (Erinaceus concolor) - jsou zákonem chránění užiteční hmyzožravci, kteří každoročně požerou velké množství škodlivého hmyzu. Ježci se rozmnožují od dubna do srpna, březost trvá 31-35 dní a samice vrhne 4-6 mláďat jednou za sezónu. Mláďata jsou po narození slepá, ostny mají ukryté v kůži. Vychlipují se teprve za několik hodin a za několik dnů se prodlužují. Zprvu jsou bílé a postupně nabývají své obvyklé tmavé barvy. Oči se jim otvírají asi za 2 týdny a za 3 týdny opouští hnízdo. Kojení trvá 4-6 týdnů. Úmrtnost ježků (hlavně mláďat) je vysoká - přes zimu zahynou dvě třetiny a v létě 20 % populace. Velký podíl na ježčí mortalitě má na svědomí automobilismus. Maximální délka života ježka je 6-7 let, v přírodě se dožívají v průměru 2-3 let.
reklama