Jindřichovice pod Smrkem se připravují na zpracování biomasy
V letošním roce bude obec v budově biomasu sušit a skladovat. V příštím roce chce podle Pávka zahájit výrobu granulí pro běžné topení. Výrobní linka na granule přijde na 30 milionů korun. "Peníze chceme získat z programu Sapard. K pěstování plodin pro biomasu využijeme ladem ležící zemědělskou půdu a dřevní hmotu. Máme vytipovaných 1000 hektarů, které představují energetický potenciál 225 tisíc gigajoulů a přitom tvoří jen 38 procent neobdělávaného území," řekl Pávek.
Zpracování biomasy je částí agroenergetického projektu energetické soběstačnosti území mikroregionu SeCeSe (Sever českého severu). Mikroregion na německo-polsko-českých hranicích sdružuje čtyři obce ve Frýdlantském výběžku - Jindřichovice pod Smrkem, Krásný Les a Horní a Dolní Řasnici. Žije v něm 1800 obyvatel a nezaměstnanost dosahuje místy více než 20 procent.
Nezávislost čtyř obcí na dodávkách energií si vyžádá investici 240 milionů korun a vytvoří zhruba 40 pracovních míst. Základním zdrojem elektrické energie mají být čtyři větrné elektrárny a zdrojem tepla biomasa. První ze čtyř plánovaných větrných elektráren za 25 milionů korun s výkonem jeden megawatt chce Pávek postavit letos na jaře. "Dohodli jsme se s německým investorem, který prostřednictvím společného podniku stavbu zafinancuje a bude provozovat," prozradil Pávek.
reklama