K zákazu kožešinových farem zaujme vláda asi neutrální postoj
"Chovat a usmrcovat zvířata primárně za účelem získávání kožešin je v 21. století těžko přijatelné. Nemluvě o tom, že podmínky držení naprosto neodpovídají etologii chovaných druhů," řekl již dříve spolupředkladatel novely zákona na ochranu zvířat proti týrání poslanec Robin Böhnisch (ČSSD).
V návrhu stanoviska stojí, že vláda v obecné rovině souhlasí s východisky, z nichž předložený návrh vychází. Poukazuje však na některé problémy, které předloha přináší. Jde například o ustanovení zákona, které umožňuje legálně zabít zvíře, pokud jde o využití produktů zvířete chovaného pro produkci kožešin. Toto ustanovení přitom poslanecký návrh nemění a podle vlády bude nutné ho upravit, aby nebylo s návrhem v rozporu.
Také dvouletá lhůta pro ukončení činnosti současných farem není podle vlády podložena odpovídajícími rozbory, které by vycházely z reálného ekonomického stavu farem v tuzemsku. Podle názoru vlády také poslanecký návrh zakazuje výrobu určitého výrobku, a proto bude nutné, aby ho schválila Evropská komise. Bude proto nutné odložit jeho účinnost, aby k němu mohl případně vyjádřit své stanovisko i jiný členský stát EU.
Nejčastěji se v ČR na kožešiny chovají norci a lišky. Ročně jich je zpracováno přibližně 20 000. Počet farem se dlouhodobě snižuje. Podle veterinářů jich ještě v roce 2000 fungovalo 26. V Česku je nyní aktivních devět farem, loni skončil chov ve Zbýšově a chov lišek v Křižanovicích. Tam ale podle Státní veterinární správy (SVS) pokračuje chov norků.
reklama