https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/karlovarsky-kraj-zrejme-znovu-podpori-odstrel-divocaku-skody-rostou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karlovarský kraj zřejmě znovu podpoří odstřel divočáků, škody rostou

17.3.2023 17:38 | KARLOVY VARY (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Karlovarský kraj zřejmě obnoví dotace na odstřelené divočáky. Po částečném poklesu počtu černé zvěře v minulých letech se škody, které způsobuje, opět zvyšují. Kraj hledá způsob, jak motivovat myslivce k odstřelu, ale zároveň se ujistit, že zvíře bylo odstřeleno skutečně na území kraje, řekl ČTK náměstek hejtmana Karel Jakobec (ODS). Na podporu snížení stavu černé zvěře si kraj vyčlenil na letošní rok čtyři miliony korun.
 

"Situace se zase zhoršuje, a když objíždíme starosty menších obcí, tak nářky začínají opět přibývat. Takže jsme oprášili možnost, jak myslivce motivovat, a nárokovali jsme z přebytku hospodaření peníze na to, jak počty divočáků opět snížit," řekl Jakobec.

Karlovarský kraj patřil k prvním, které s podporou odstřelu divočáků přišly. Už zhruba před sedmi lety měl kraj program, jak motivovat myslivce, aby počty divočáků snižovali, protože se množily stížnosti na škody, které způsobuje černá zvěř na obecním i soukromém majetku. Pak ale s podporou odstřelů černé zvěře přišel i stát, a kraj proto vlastní dotační program zrušil. Nyní se k němu chce vrátit.

Dříve myslivci dokládali zastřelené divočáky jejich oháňkou. To ale nezaručuje jistotu, že bylo zvíře skutečně zastřelené na konkrétním místě, které myslivci deklarují. Karlovarský kraj tak chce pracovat na aplikaci, která by byla schopna jednoznačně určit míst odstřelu, například tím, že myslivec zvíře vyfotí a fotografie se souřadnicemi GPS se odešle do evidence. Zároveň by se mohly zavést kontroly myslivců přímo na místě odstřelu, aby nebylo možné se zvířetem manipulovat a například na jedno zvíře získat odměnu několikrát.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist