Kontroly topení v kotlích se v Pardubickém kraji zřejmě nezmění
"Obávám se, že by novela mohla sloužit při sousedských sporech, kdy se sousedé rozhádají a jeden si bude na druhého stěžovat a chtít po nás, abychom u něj provedli kontrolu. K šikaně by to mohli zneužít i někteří úředníci," řekl ČTK Zdeněk Hrstka z oddělení životního prostředí radnice v Poličce na Svitavsku. Podle něj je zákonná úprava míněna zvláště jako usnadnění postihu těch, kteří jsou chronickými znečišťovateli ovzduší. Úřady je však musejí předem na kontrolu upozornit.
V Poličce s nepříjemným kouřem z kotlů větší problémy nebyly. "Spočítal bych to na prstech jedné ruky a vždy jsem se rozumně domluvil s majiteli domu i bez asistence policie," dodal Hrstka. Podle něj by lidé spíše měli dodržovat pravidla pro provoz kotle, který může při špatné obsluze kouřit i bez topení nepovoleným palivem.
Podobně uvažuje i vedoucí odboru životního prostředí v Hlinsku na Chrudimsku Jaroslava Šulcová. "Uvidíme, jak to půjde zvládnout, kolik bude stěžovatelů. Plošně kontrolovat je naprosto nereálné," řekla ČTK. Zatím se jí obvykle podařilo zjednat nápravu domluvou, pokuty padly výjimečně.
Jen málokdy zatím zjistili znečišťování ovzduší provozem kotle úředníci v Lanškrouně na Orlickoústecku. "Většinou je to o sousedských sporech. Za tři roky jsem na paliče odpadků nenarazil. Stejně tak jsem neměl problém, že by mne někdo do domu nepustil," uvedl Pavel Rittich z lanškrounské radnice. Podle něj informace v médiích, jak budou moci úředníci vstupovat kvůli kontrolám do obydlí, celé věci spíše uškodila.
Prověrky domácích kotlů zákon umožní od ledna. Fyzická kontrola bude až krajním řešením. Mohla by přijít, pokud by se důvodné podezření na porušení zákona objevilo opakovaně. Úředníci budou muset majitele nejdříve písemně vyzvat, aby zjednal nápravu, a informovat ho, co v opačném případě může nastat. Lidem, kteří by pracovníky kontroly domů nepustili, by hrozil postih až 50.000 korun, stejně jako za topení nevhodným materiálem.
reklama