Kotlíkové dotace jsou v polovině, nové kotle má 22.000 domácností
Podle mluvčí ministerstva Petry Roubíčkové do domácností zamířilo již více než 2,5 miliardy korun. Zaplatily výměnu 22.087 kotlů. Dalších více než 7000 žádostí z první vlny za zhruba 800 milionů korun je schválených.
Nové žádosti o výměnu kotlů shromažďují nyní krajské úřady. Druhá vlna dotací začala letos na podzim, čtyři kraje již žádosti přijímají, ostatní s tím začnou v následujících týdnech. V druhé vlně je na výměny kotlů určeno 3,4 miliardy korun, zatím čtyři kraje evidují 11.500 žádostí. Ministr Richard Brabec doufá, že se v druhé vlně podaří vyměnit 35.000 kotlů.
V plánu je ještě třetí vlna dotací, při níž chce ministerstvo rozdělit další zhruba tři miliardy korun. Celkem tak z Evropské unie půjde na výměnu kotlů v českých domácnostech devět miliard korun. "Jen po první vlně bude podle odhadů odborníků naše ovzduší výrazně čistší o 1600 tun zdraví škodlivých tuhých znečišťujících látek, více než 0,7 tun rakovinotvorného benzo[a]pyrenu a i o emise skleníkových plynů - u CO2 to bude o více než 168.750 tun," uvedl Brabec.
Domácnosti mohou získat z dotace až 80 procent peněz potřebných na výměnu kotle. Výše příspěvku se liší podle zvoleného typu nového zařízení, u kotle na biomasu je to až 127.500 korun. Podpora směřuje zejména do oblastí s nejhorším ovzduším, což je Moravskoslezský a Středočeský kraj. V současné druhé vlně se v Moravskoslezském kraji rozdělí více než 891 milionů korun, ve Středočeském přes 517 milionů.
reklama