Kotlíkové dotace lze v Libereckém kraji žádat do konce listopadu
"Doposud v těch prvních třech fázích, které byly financovány z evropských fondů, bylo uspokojeno více než 3700 žadatelů v rámci Libereckého kraje, za nějakých 450 milionů korun. Významně se tím povedlo zlepšit stav ovzduší především v těch lokalitách, ve kterých neproběhla v minulosti plynofikace, a kde byly používány kotle na tuhá paliva, které ještě ani žádnou emisní třídu neměly. Teď se vyměňují za kotle, které splňují požadované parametry," doplnil Půta.
Pro první kolo dotací žádal před pěti lety Liberecký kraj z Operačního programu Životní prostředí 140 milionů korun, žádosti pak začal přijímat v pondělí 25. ledna 2016. Už v neděli odpoledne se ale před krajským úřadem začali scházet první žadatelé. Žádosti totiž bylo možné podávat jen osobně, nebo poštou. Zájem byl obrovský, během první hodiny přijala tehdy podatelna 560 žádostí. Kraji se pak podařilo získat ještě další peníze, příjem žádostí ale provázely neshody a potyčky mezi zájemci o dotaci. Od druhého kola tak je možné v kraji o dotaci žádat už jen elektronicky.
Na rozdíl od prvních výzev už není možné získat podporu na nový kotel na uhlí, ani na kombinovaný na spalování uhlí a biomasy. Dotace je určena jen na pořízení tepelného čerpadla, kotle výhradně na biomasu nebo na plynový kondenzační kotel. Žadatelé mohou získat od 75 000 do 120 000 Kč podle druhu pořizovaného zdroje tepla. Obyvatelé z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší navíc dalších 7500 korun. Zvýhodnění se týká lidí z České Lípy, Doks, Mimoně, Jilemnice, Liberce, Stráže nad Nisou, Cvikova, Chotovic, Kamenického Šenova, Nového Boru, Okrouhlé, Radvance, Skalice u České Lípy, Lomnice nad Popelkou, Lažan, Ohrazenic, Přepeř, Turnova a Železného Brodu.
reklama