Kotlíkové dotace mohou poskytovat už všechny kraje v ČR
"Projekty, které přesahovaly 200 milionů korun, musely projít ještě schválením na ministerstvu financí vzhledem k tomu, že MF je hlavní institucí, která se stará o státní rozpočet," uvedla Roubíčková. Znamená to, že kraje mají pro občany jisté peníze na výměny kotlů, pokud budou plnit podmínky, k nimž se zavázali v projektových žádostech.
Kvůli financování výměny kotlů z fondů EU nejdříve o peníze musely zažádat kraje. Dotace budou poskytovat přímo občanům. Hlavním cílem je zlepšit stav ovzduší. "Máme v plánu tři výzvy, každou po třech miliardách korun do roku 2020. V té první si kraje bezmála o několik milionů zažádaly o skoro tři miliardy korun. Zájem je takový, jaký jsme o čekávali," dodala Roubíčková.
Podle odhadů se bude měnit až 350 000 starých kotlů po celé republice. Do pěti let má na výměny kotlů v domácnostech jít až devět miliard korun, které získalo MŽP od Evropské komise. Kotlíkové dotace jsou určeny pro občany na výměnu zdroje vytápění v rodinných domech. Na výměnu starého kotle na pevná paliva za jiný, ekologičtější zdroj a takzvaná mikro-energetická opatření mohou lidé získat až 85procentní dotaci z maximální částky 150 000 korun.
Od roku 2022 nebude podle platného zákona o ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle první a druhé emisní třídy. Už od loňska nesmějí být na tuzemský trh uváděny kotle třetí emisní třídy a vyšší. MŽP chystá ještě další změny, které by měly zpřísnit kontroly kotlů.
reklama