https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/kotlikove-dotace-mohou-poskytovat-uz-vsechny-kraje-v-cr
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kotlíkové dotace mohou poskytovat už všechny kraje v ČR

2.12.2015 10:31 | PRAHA (ČTK)
Podle odhadů se bude měnit až 350 000 starých kotlů po celé republice
Podle odhadů se bude měnit až 350 000 starých kotlů po celé republice
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dotace na výměnu starých kotlů za nové ekologické už mohou poskytovat všechny kraje v České republice. Ministerstvo financí odsouhlasilo projekty zbývajících krajů, které na rozhodnutí čekaly. Šlo o kraje Středočeský, Plzeňský, Královéhradecký, Jihočeský, Moravskoslezský a Vysočina. ČTK to řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Rozhodnutí o poskytnutí dotace kraje obdržely v pondělí. Mohou tedy začít vypisovat výzvy pro občany stejně jako kraje, které mají rozhodnutí z minulého týdne.
 

"Projekty, které přesahovaly 200 milionů korun, musely projít ještě schválením na ministerstvu financí vzhledem k tomu, že MF je hlavní institucí, která se stará o státní rozpočet," uvedla Roubíčková. Znamená to, že kraje mají pro občany jisté peníze na výměny kotlů, pokud budou plnit podmínky, k nimž se zavázali v projektových žádostech.

Kvůli financování výměny kotlů z fondů EU nejdříve o peníze musely zažádat kraje. Dotace budou poskytovat přímo občanům. Hlavním cílem je zlepšit stav ovzduší. "Máme v plánu tři výzvy, každou po třech miliardách korun do roku 2020. V té první si kraje bezmála o několik milionů zažádaly o skoro tři miliardy korun. Zájem je takový, jaký jsme o čekávali," dodala Roubíčková.

Podle odhadů se bude měnit až 350 000 starých kotlů po celé republice. Do pěti let má na výměny kotlů v domácnostech jít až devět miliard korun, které získalo MŽP od Evropské komise. Kotlíkové dotace jsou určeny pro občany na výměnu zdroje vytápění v rodinných domech. Na výměnu starého kotle na pevná paliva za jiný, ekologičtější zdroj a takzvaná mikro-energetická opatření mohou lidé získat až 85procentní dotaci z maximální částky 150 000 korun.

Od roku 2022 nebude podle platného zákona o ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle první a druhé emisní třídy. Už od loňska nesmějí být na tuzemský trh uváděny kotle třetí emisní třídy a vyšší. MŽP chystá ještě další změny, které by měly zpřísnit kontroly kotlů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist