https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/krnapu-kvuli-padu-cen-dreva-chybeji-penize-ministerstvo-zivotniho-prostredi-zvedne-prispevek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

KRNAPu kvůli pádu cen dřeva chybějí peníze, ministerstvo životního prostředí zvedne příspěvek

13.11.2019 00:26 | VRCHLABÍ (ČTK)
Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. / Ilustrační foto
Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Hnutí Duha
Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší příspěvek na provoz na 200 až 210 milionů korun z loňských 121 milionů korun. Vyplynulo to z vyjádření ministerstva a správy parku. Kvůli pádu cen dřeva, který je vyvolaný mimořádně velkými kůrovcovými těžbami v celé ČR, chybějí peníze i Národnímu parku Šumava.
 

Ministerstvo životního prostředí podle mluvčí Petry Roubíčkové financování KRNAPu zajistí a posílí tak, aby nebyl jeho běžný provoz včetně služeb návštěvníkům nijak omezen. "Potřebné finanční prostředky uvolníme z našeho rozpočtu. Národní parky jsou naše výkladní skříně ochrany přírody, takže se o ně samozřejmě postaráme," uvedla mluvčí.

Letos ministerstvo podle ní očekává poskytnutí příspěvku KRNAPu na provoz ve výši 200 až 210 milionů korun. Pro příští rok zřizovatel nevylučuje další zvýšení dotace. "Dle předběžných odhadů by se celkový příspěvek KRNAPu příští rok mohl pohybovat v rozmezí 200 až 250 milionů korun," sdělila mluvčí.

Ceny surového dřeva se podle Jana Příhody z think tanku Czech forest za poslední tři roky propadly zhruba o 50 procent. Data KRNAPu tomu odpovídají. Zatímco v roce 2017 KRNAP prodal metr krychlový dřeva v průměru za 1513 korun, letos odhaduje zpeněžení na úrovni 700 korun.

Po započítání nákladů na těžbu KRNAP očekává, že se letos jeho dřevařské hospodaření dostane z minulých zisků v desítkách milionů korun do ztráty. "Situace na trhu se dřevem je složitá. Celý rok jednáme průběžně s naším zřizovatelem, vyhodnocujeme stav financí a hledáme řešení," řekl mluvčí KRNAP Radek Drahný. Dodal, že nikdo asi neví, jak bude vypadat trh se dřevem v roce 2020.

Kůrovcová kalamita zasáhla i krkonošské lesy. KRNAP očekává, že z celkové předpokládané těžby 80.600 metrů krychlových připadne na kůrovcové dřevo téměř 42.000 metrů krychlových. Loni objem kůrovcového dřeva činil 33.500 metrů krychlových a předloni pouhých 5300 metrů krychlových. Na situaci Správa KRNAP reagovala zastavením téměř všech úmyslných těžeb.

Nejhorší situace s kůrovcem je ve východních oblastech hor. Situaci ztěžuje i kalamita ze zimy, kdy sníh masivně lámal vrcholky stromů. K nejpostiženějším oblastem patří jižní svahy Černé hory, Špičák nad Temným dolem, Dlouhý hřeben nebo Červená hora. KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech. Rozloha dnešních lesních porostů na české straně Krkonoš je zhruba 37.000 hektarů.

Propad cen dřeva se nevyhnul ani hospodaření Národního parku Šumava. "Letos jsme Správě (šumavského parku) vyplatili 169 milionů korun, do konce roku jí dle odhadů poskytneme ještě extra příspěvek cca 30 až 40 milionů korun," uvedlo minulý týden ministerstvo.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Rychtera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist